OSA to dwuletni rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowej związany z budową Otwartych Stref Aktywności – przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych miejsc rekreacji i aktywności ruchowej, mających sprzyjać integracji mieszkańców oraz spędzaniu czasu wolnego w sposób czynny.

W tegorocznej edycji konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach tegoż właśnie programu Gminie i Miastu Nowe Skalmierzyce udało się pozyskać blisko 125 tys. zł, czyli połowę szacowanej na 250 tys. zł inwestycji, w ramach której Otwarte Strefy Aktywności powstaną na Stadionie Miejsko-Gminnym w Nowych Skalmierzycach – na terenie pomiędzy wejściem a budynkiem infrastruktury technicznej (tzw. pawilon), na placu przy strażnicy OSP w Boczkowie oraz przy świetlicy wiejskiej w Kurowie.

Pierwszy z kompleksów OSA, ten na miejskim stadionie, powstanie w wariancie podstawowym. Zakłada on wyposażenie terenu elementy strefy relaksu, na którą złożą się ławka ze stołem do gry w szachy oraz piłkarzyki integracyjne (przystosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich) a także elementy siłowni terenowej – wioślarz, twister, wyciąg, drabinka, wahadło oraz rowerek. Całość uzupełni mała architektura typu ławki i stojak na rowery oraz nasadzenia zieleni.

Strefy aktywności, które zaplanowano w Boczkowie i Kurowie, zagospodarowane będą tymi samymi co wyżej elementami strefy relaksu, siłowni i małej architektury, dodatkowo zaś wzbogacone zostaną o place zabaw o charakterze sprawnościowym. Złożą się na nie huśtawka wagowa, podwójny bujak oraz zestaw ze zjeżdżalnią, ścianką wspinaczkową czy grą edukacyjną.

Zadowolenia z perspektywy poprawy warunków dla uprawiania aktywności na świeżym powietrzu nie kryje burmistrz Jerzy Łukasz Walczak: przestrzeń dla sportu, rekreacji, zabawy i integracji… – cieszy mnie, że gama wielu funkcji i możliwości, jakie stworzymy mieszkańcom poprzez Otwarte Stefy Aktywności jest duża. Ze względu na różnorodność zamontowanych tu urządzeń będą z nich mogły skorzystać osoby w każdym wieku oraz o różnej sprawności fizycznej, w tym również niepełnosprawni.
ŹRÓDŁOUMiG Nowe Skalmierzyce, Magdalena Kąpielska
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments