pieniądze świadczenia

Wnioski w ramach programu Aktywny Rodzic rozpatrywane są sukcesywnie. ZUS będzie wypłacał świadczenia w danym miesiącu za miesiąc poprzedni.

Program Aktywny Rodzic obejmuje trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w żłobku” i „Aktywnie w domu”. W ramach programu ZUS wypłacił już ponad 317 mln zł. Wsparcie trafiło do ponad 272 tys. dzieci.

Jesteśmy w trakcie procesu przyznawania świadczeń w ramach programu Aktywny Rodzic. Wnioski rozpatrywane są sukcesywnie – mówi Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Niektóre sprawy wymagają prowadzenia postępowania wyjaśniającego, np. przeprowadzenia weryfikacji na koncie ubezpieczonego, z którego potwierdzamy aktywność zawodową, albo danych wprowadzanych do rejestru żłobków – dodaje rzeczniczka.

Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” ZUS wypłaca w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Wypłaty w ramach świadczenia „Aktywnie w żłobku” zaplanowane są na każdy 20. dzień miesiąca. Natomiast termin wypłaty dla pozostałych świadczeń z tego programu zaplanowany jest na ostatni dzień roboczy każdego miesiąca.

– Aby rozpatrzyć wnioski o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, musimy sprawdzić, czy rodzice spełniają warunek aktywności zawodowej. Robimy to na podstawie danych z konta ubezpieczonego ZUS oraz informacji z rejestru KRUS. Dane te aktualizujemy w oparciu o informacje od pracodawców i osób prowadzących działalność gospodarczą. Przekazują oni do ZUS dokumenty rozliczeniowe w danym miesiącu za miesiąc poprzedni – do 5, 15 i 20 dnia miesiąca – wyjaśnia Nowicka.

Ta sama zasada dotyczy też świadczeń „Aktywnie w domu” oraz „Aktywnie w żłobku”. W każdym miesiącu placówki mają obowiązek wprowadzania do rejestru żłobków kwoty opłaty poniesionej przez rodzica za poprzedni miesiąc. Na tej podstawie ZUS przelewa świadczenia „Aktywnie w żłobku” na rachunki żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.