9. edycja Grand Prix Komeda – Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w tym roku w listopadzie, a organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program festiwalu.

Grand Prix Komeda to jedyny festiwal filmowy przyznający wyłącznie nagrodę za najlepszą muzykę w polskim filmie. Podczas jego trwania prezentowane są filmy zakwalifikowane do konkursu, ale nie tylko. Dopełnieniem seansów są spotkania ze znanymi twórcami świata kina. Na festiwalu wyświetlane są również filmy, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda.

W 2018 roku dyrektorem artystycznym festiwalu został Łukasz Maciejewski, laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi, autor wielu książek (cykl „Aktorki”), członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz „Fipresci” (Stowarzyszenie Krytyków Filmowych).

– Od momentu, kiedy pan Łukasz Maciejewski podjął się tego ambitnego wyzwania, jakim jest artystyczna opieka nad naszym ostrowskim festiwalem, stał się on nie tylko przepięknym wydarzeniem filmowym, muzycznym, ale także kulturalnym, które w znaczący sposób promuje nasze miasto, kulturę Ostrowa Wielkopolskiego i kulturalny Ostrów Wielkopolski na arenie całego kraju. Bardzo się cieszę, że Grand Prix Komeda, choć w nieco odmienionej formule, dojdzie do skutku i wszyscy miłośnicy filmu oraz muzyki filmowej będą mogli w tym wyjątkowym święcie uczestniczyć – mówiła podczas konferencji prasowej poświęconej festiwalowi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Od 19-25 listopada, w Kinie Komeda, wyświetlane będą tegoroczne filmy konkursowe, których kompozytorzy ubiegają się o statuetkę Grand Prix Komeda – są to: „Eastern” z muzyką Huberta Zemlera, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z muzyką Leszka Możdżera, „Interior” z muzyką Jana Sanejki, „Szarlatan” z muzyką Antoniego Komasy Łazarkiewicza, „Sala samobójców. Hejter” z muzyką Jacaszka, „Supernova” z muzyką Endy’ego Ydena oraz w „W lesie dziś nie zaśnie nikt” z muzyką Jimka.

– Propozycje konkursowe oceniać będzie wspaniałe jury w składzie: Tomasz Lach (przewodniczący jury), reżyserka Jagoda Szelc, aktorka Małgorzata Kożuchowska, muzyk i kompozytor Ralph Kaminski, kompozytor, laureat ubiegłorocznej edycji Grand Prix Komeda – Marcin Stańczyk oraz nasz przyjaciel, kompozytor, tegoroczny laureat Grand Prix Komeda za całokształt twórczości – Jan Kanty Pawluśkiewicz – wymieniał Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.

Główna część festiwalu, rozpocznie się 26 listopada, koncertem wybitnego aktora i wspaniałego muzyka – Krzysztofa Majchrzaka i jego zespołu, ze specjalnym programem transkrypcji Komedowych. Dzień później, w piątek, 27 listopada, po seansie tradycyjnego filmowego akcentu Komedowego w programie GPK – tym razem będą to kultowi „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy z 1960 roku – ostrowianie zaproszeni zostaną na spotkanie z Krzysztofem Majchrzakiem. W tym samym dniu, w Ostrowskim Centrum Kultury, poza konkursem, pokazany zostanie muzyczny dramat Michała Węgrzyna „Proceder”. Po seansie odbędzie się spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról w tym filmie, Małgorzatą Kożuchowską, tegoroczną jurorką, a także bohaterką książki „Aktorki. Odkrycia” Łukasza Maciejewskiego.

– W sobotę, 28 listopada, odbędzie się towarzyszące gali wielkie wydarzenie muzyczne – premierowy koncert zespołu Jana Młynarskiego – „Śpiewnik Komedy” autorstwa Wojciecha Młynarskiego, w nowej aranżacji Jana Młynarskiego. Podczas gali prowadzonej przez Agnieszkę Szydłowską poznamy laureata tegorocznej edycji Grand Prix Komeda. To oczywiście okolicznościowa statuetka, ale także znacząca nagroda w wymiarze finansowym – 40 tysięcy złotych – informował Sebastian Górski, zastępca prezydenta Ostrowa.

Wcześniej tego dnia, w corocznej debacie, zatytułowanej w tym roku „Autorzy czy ilustratorzy? Muzyka w nowym polskim kinie”, o obecności i autorskim stemplu muzyki w najnowszych polskich filmach, będą dyskutowali Sebastian Górski, Małgorzata Kożuchowska, Ralph Kaminski, Tomasz Lach, Krzysztof Majchrzak, Jan Młynarski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marcin Stańczyk, Jagoda Szelc i Agnieszka Szydłowska.

– Będzie inaczej, ale będzie – jestem o tym przekonany – wspaniale. Wszyscy bardzo się staramy, żeby dziewiąta edycja festiwalu nie była żadnym substytutem, ale pełnowartościowym przeglądem tego, co najciekawsze w polskiej muzyki filmowej. Niech Komeda i Grand Prix Komeda znowu gra nam jak najpiękniej – podsumował dyrektor Festiwalu.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments