W Ostrowie startuje zbiórka darów dla ludzi przebywających na granicy polsko-białoruskiej. Z inicjatywy Ostrowskiego Hufca ZHP we współpracy z Fundacją Nakarmieni, grupą Ostrów Lubimy Pomagać, Stowarzyszeniem Polska 2050, miejscowym oddziałem PCK oraz Fundacją „Warto żyć dla kogoś” rusza w Ostrowie akcja „Ludziom na granicy”.

– Ci ludzie żyją w ekstremalnych warunkach, a z każdym dniem te warunki stają się coraz gorsze – tłumaczy harcmistrz Dariusz Potasznik, koordynator akcji. – Zdajemy sobie sprawę z całej złożoności problemu z jakim mamy do czynienie na granicy polsko-białoruskiej, ale stoimy na stanowisku, że życie i zdrowie ludzi jest wartością nadrzędną i nie można bezczynnie przyglądać się katastrofie humanitarnej z jaką mamy do czynienia.

– Musimy pamiętać, że to zrozpaczeni, oszukani i przerażeni ludzie, którym trzeba pomóc, bo inaczej umrą z zimna i wycieńczenia – dodaje Dagmara Majewska-Misiek współorganizatorka akcji. – Oni nie wyruszyli w drogę by nas terroryzować, ale po to by poprawić swój byt lub uciec przed niebezpieczeństwem. Kiedyś my Polacy uciekaliśmy i otrzymywaliśmy pomoc. Teraz oni potrzebują tego samego.

Ostrowscy wolontariusze podkreślają, że ekstremalne warunki w jakich przebywają ludzie na granicy wymagają zaopatrzenia ich w ściśle określone produkty.

– Jest to bardzo specyficzna akcja – mówi D. Potasznik. – Nie możemy przyjmować wszystkiego „jak leci” gdyż po pierwsze ci ludzie mogą przyjąć tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a po drugie muszą to być produkty, które dają możliwość przetrwania w deszczu, chłodzie, a nawet mrozie.

W porozumieniu z działającą na terenie przygranicznym „Grupą Granica” przygotowano listę produktów takich jak: śpiwory, kurtki, buty, które będą przyjmowane przez ostrowskich harcerzy w biurze Komendy Hufca ZHP przy ul. Staszica 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 16-18. Zebrane produkty zostaną dostarczone na miejsce i przekazane wolontariuszom z Grupy Granica. Akcja potrwa od 13 listopada do 6 grudnia.

– Choć jest to trochę przypadek, to jednak daty te mają swoją wymowę – dodaje harcmistrz Potasznik – 13 listopada to Światowy Dzień Dobroci, a 6 grudnia to Mikołajki. Dlatego ruszamy z akcją właśnie dzisiaj i mamy nadzieję, że zebrane dary mieszkańców Ostrowa będziemy mogli przekazać w dniu, w którym w Polsce wszyscy obdarowujemy się prezentami.

Na liście potrzebnych produktów znalazły się również akcesoria takie jak kable micro USB czy power banki. Jak się okazuje to bardzo ważna rzecz, gdyż właśnie dzięki nim koczujący w lasach ludzie mogą utrzymywać łączność z wolontariuszami, dzięki czemu można udzielić im niezbędnej pomocy.

Jak informują organizatorzy zbierane będą tylko rzeczy wyszczególnione na www.ostrow.zhp.wlkp.pl lub na stronach pozostałych współorganizatorów. Nie potrzeba: szalików, ciepłych swetrów, rzeczy po „czyszczeniu szaf” itp. Dary będzie można dostarczać do siedziby Hufca ZHP przy ul. Staszica 1.

Zobacz również: Wzrosną opłaty za odpady w Ostrowie? Jest projekt uchwały
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments