Budynek w sąsiedztwie ostrowskiego Urzędu Miejskiego, w którym jeszcze do niedawna odbywały się sesje Rady Miejskiej, a swą siedzibę miał jeden z banków, zamieniany zostaje w nowoczesne Ostrowskie Centrum Aktywności Lokalnej. Trwają tam intensywne prace remontowe.

Wnętrze budynku tworzone jest niemal od podstaw. Wyburzone zostały ścianki działowe, zdemontowano starą instalację elektryczną i betonowe schody. Budynek czeka teraz demontaż dachu.

– Obecnie trwają tu intensywne prace rozbiórkowe – z budynku wyjechało już ponad 200 ton przeróżnych odpadów i gruzu. W pierwszej kolejności wykonywana zostanie termomodernizacja budynku – wymienione będą okna i drzwi, ocieplone ściany zewnętrzne i dach, którego demontaż ruszy w przyszłym tygodniu. Na budynku umieszczone zostaną również panele fotowoltaiczne – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wykonawca tej inwestycji jest firma MAL-BUD. Całkowity koszt prac to blisko 3,5 mln zł.

– Z tym wykonawcą współpracowaliśmy w ostatnim czasie już kilkukrotnie i z efektów tej współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni. MAL-BUD odpowiedzialny był np. za budowę Muzeum 3d w ostrowskim Ratuszu, a także nowoczesnego przedszkola w rejonie ulicy Kujawskiej. Wykonana zostaną tu m.in.: częściowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, wentylacja, odtworzenie sufitu podwieszanego i instalacji oświetlenia oraz zasilanie central wentylacyjnych. Wszystkie pomieszczenia budynku zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aby ułatwić wejście do sali na I piętrze w budynku zostanie zamontowana winda zewnętrzna. Modernizacja prowadzona jest dwuetapowo – pierwszy z nich to termomodernizacja budynku, drugi to modernizacja w ramach rewitalizacji przestrzeni miejskiej – wyjaśnia Beata Klimek.

Oba etapy zostały dofinansowane pieniędzmi zewnętrznymi. Koszt termomodernizacji Sali Sesyjnej to 1 238 760,17 zł przy ponad 50-procentowym dofinansowaniu wynoszącym 660 411,72 zł. Prace prowadzone w ramach rewitalizacji przestrzeni miejskiej kosztować będą 2 278 499,52 zł przy dofinansowaniu 1 849 935,34 zł (ponad 80%).

Rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. To nie tylko inwestycje, ale działania całościowe – społeczne, gospodarcze, środowiskowe, kulturalne, przestrzenno-funkcjonalne oraz techniczne.

Centrum Aktywności Lokalnej

 

– Ostrów zyska prawdziwe, nowoczesne Centrum Aktywności Lokalnej. Będą mogły bezpłatnie korzystać z niego m.in. stowarzyszenia, czy organizacje społeczne. Aktywizację bezrobotnych prowadzić tu będzie Powiatowy Urząd Pracy. Liczę, że miejsce to będzie tętnić życiem. Cieszy fakt, że to wszystko wykonane zostanie przy bardzo dużym udziale pieniędzy zewnętrznych – sumarycznie to 3,5 mln zł kosztów i blisko 2,5 mln dofinansowania – dodaje prezydent Ostrowa.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments