Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło działania, które odblokują zapasy węgla i zabezpieczą normalną pracę kopalni. W Ostrowie ma powstać magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego trafi surowiec zgromadzony na składach.

– W centralnej Polsce powstanie magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego trafi surowiec zgromadzony na składach – zapowiedział 17 stycznia na konferencji prasowej Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Jak poinformował wiceminister Adam Gawęda, w Ministerstwie Aktywów Państwowych prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno ze spółkami wydobywczymi jak i energetyką, dotyczące odblokowania zapasów węgla zgromadzonego przy kopalniach. Ich efektem będzie m.in. stworzenie magazynu rezerw węgla energetycznego, do którego w najbliższym czasie trafi około 1 mln ton surowca. Zostanie on zlokalizowany w centrum kraju, co stworzy w razie potrzeby optymalne warunki transportu do różnych części Polski. – Działania podejmowane przez MAP, wraz z zarządami spółek, zapewnią normalną pracę wszystkich kopalni i zabezpieczą prowadzenie przez nie wydobycia – powiedział.

Ten magazyn planowany jest w Ostrowie Wielkopolskim, co potwierdził Adam Gawęda dzień później w Katowicach. Swoje składowisko w Ostrowie ma Węglozbyt, którego dominującym akcjonariuszem jest katowicki Węglokoks. Magazyn miałby pomieścić ok. 1 mln t surowca.

Niestety spowoduje to większą ilość wagonów, które będą docierały na składowisko. Przy rozładunku wagonów powstanie dużo więcej pyły węglowego, który zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych oraz powoduje obniżenie odporności. Dodatkowo w naszej okolicy pojawi się więcej samochodów ciężarowych, które będą odbierały ten zgromadzony u nas węgiel.
ŹRÓDŁOgov.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments