W Ostrowie powstanie nowy Dom Pomocy Społecznej /zdjęcia/

0

W Ostrowie Wielkopolskim powstanie nowy Dom Pomocy Społecznej, który zlokalizowany będzie przy ul. Staroprzygodzkiej. Dzisiaj ogłoszono przetarg na jego budowę, a pracę mają zakończyć się na początku 2022 roku.

– Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie przeznaczony jest dla osób przewlekle somatycznie chorych i zamieszkują w nim 44 osoby – mówi Katarzyna Modrzyńska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie. – Na dzień dzisiejszy wśród naszych mieszkańców 27 osób, są to osoby w stanie ciężkim i bardzo ciężkim, które wymagają pomocy w codziennych czynnościach.

Niestety sytuacja lokalowa ostrowskiego DPS powoduje, że pomieszczenia są małe, ciasne i zagospodarowywana jest każda przestrzeń. Największym obecnie problemem jest lokalizacja pomieszczeń w trzech różnych budynkach. W związku z ogłoszonym dzisiaj przetargiem na budowę nowego DPS ma to diametralnie się zmienić.

– Podejmujemy się jednej z największych inwestycji Powiatu Ostrowskiego, budowa nowoczesnego Domu Pomocy Społecznej – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski. – Obecny DPS mimo starań Dyrekcji i wspaniałej opieki pracowników nie spełnia standardów. Ciasnota i konieczność przemieszczania się pomiędzy kilkoma budynkami, w których znajdują się pomieszczenia Domu, to smutna rzeczywistość. Dlatego chcemy to diametralnie zmienić pod każdym względem!

W nowym DPS pokoje mają być 2 osobowe z węzłami sanitarnymi i mają mieć powierzchnie około 20 metrów kwadratowych. Dodatkowo będą łazienki rehabilitacyjne, w których będzie można wykąpać osoby leżące lub jeżdżące na łózkach. Będzie wyznaczona specjalna „sala R” pod stałym nadzorem pielęgniarki w której będzie 8 łóżek dla pensjonariuszy będących w bardzo ciężkim stanie. Będą tam również pomieszczenia do rehabilitacji, prowadzenia zajęć z pensjonariuszami.

Nowy Dom Pomocy Społecznej ma pomieścić 78 osób, jednak jak mówi Paweł Rajski – „zapotrzebowanie jest tak ogromne, że w przyszłości będzie potrzeba, aby zlokalizować kolejny Dom Pomocy Społecznej„.

Koszt samego budynku bez wyposażenia to około 15 mln złotych i inwestycja realizowana będzie z budżetu Powiatu Ostrowskiego. Władze powiatu liczą na pozyskanie pieniędzy z PFRON na doposażenie nowo wybudowanego DPS-u.

No powyższych zdjęciach można zobaczyć jak obecnie wygląda Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie oraz miejsce gdzie powstanie nowy DPS.

Tak prezentuje się koncepcja nowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments