W Ostrowie Wielkopolskim uruchomione zostały dwa numery telefonów, pod którymi specjaliści na co dzień współpracujący z Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień, świadczyć będą pomoc psychologiczną.

Od kilku tygodni, w wyniku panującej epidemii, warunki naszego życia uległy istotnej zmianie. Są to zmiany, które mogą pogarszać psychiczne funkcjonowanie wielu z nas. Żyjemy w aurze niepewności co do stanu zdrowia własnego i najbliższych przy ograniczeniach wpływających na pracę, naukę i aktywny wypoczynek. Możemy doświadczać przez to obniżenia nastroju, napięcia, stanów lękowych, zmęczenia, rozdrażnienia, obniżenia odporności na stres.

– Tego typu sygnały docierają z całego kraju – zdarza się, że ludzie w tej niezwykle trudnej sytuacji przestają sobie radzić z codziennością, ze sprawami związanymi z tą konkretną chorobą, z utratą pracy. Te problemy zaskakują, często ktoś, kogo spotykają, nie jest na nie przygotowany. Nie chcemy pozostawić naszych mieszkańców bez pomocy w tej trudnej sytuacji, stąd wsparcie, które przez telefon będzie świadczone ostrowianom – tłumaczy Sebastian Górski, zastępca prezydenta miasta.

Linie telefoniczne są dedykowane zarówno dorosłym, jak i młodszym mieszkańcom naszego miasta.

– Do korzystania ze wsparcia psychologicznego zachęcamy także dzieci i młodzież. Pamiętajmy o tym, że w teren nie udają się obecnie pracownicy socjalni, kuratorzy. Zdarzają się sytuacje, w których dzieci nie mają z kim porozmawiać, a potrzebują odpowiedzi na pytania – czy powinienem się bać?, czy ta trudna sytuacja dotknie również mnie? Chcemy, żeby one również miały gdzie poszukać pomocy i odpowiedzi na dręczące je pytania – zapewnia wiceprezydent Ostrowa.

Warto podkreślić, że dzwoniąc na specjalną infolinię można zachować anonimowość. Każdy dzwoniący może liczyć na rozmowę z osobą wykwalifikowaną i kompetentną.

– Przy telefonach będą czekali psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy, terapeuci przygotowani do fachowego udzielania porad – zapewnia Daria Ciesielska, psychoterapeutka z ostrowskiego OPiTU. – Dla osób, które są w trudnej sytuacji, jaką jest sytuacja pandemii, rozmowa z drugim człowiekiem powoduje ulgę. Oni od razu nie będą sobie super radzili w trudnej sytuacji, ale poprzez rozmowę zmniejszy się ich napięcie emocjonalne. Podpowiemy też, jakie są metody radzenia sobie w kryzysie – dodaje Daria Ciesielska.

Na infolinie wsparcia dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.