Wymiana pieców węglowych Ostrów Wielkopolski
fot: UM Ostrów

Urząd Miejski w Ostrowie chce jeszcze w tym roku przeznaczyć dodatkowo 820 000 zł na wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Łącznie na dofinansowania w tym roku tego celu miasto Ostrów chce przeznaczyć kwotę 2 220 000zł.

Chcemy dołożyć 820 000 złotych więcej do miejskiego programu dofinansowania wymiany źródeł ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła – mówi Beata Klimek, prezydent miasta. – To kolejny krok w walce o zielony, zdrowy, ekologiczny Ostrów Wielkopolski. Projekt tej zmiany zaprezentuję i zarekomenduję radnym już na najbliższej sesji.

Od początku realizacji ostrowskiego programu, po dodatkowym dofinansowaniu w tym roku, w 1 134 budynkach i lokalach mieszkalnych wymienione zostało lub zostanie wymienione węglowe źródło ogrzewania na ekologiczne. W tym roku w ramach zabudowy jednorodzinnej było złożonych 233 wniosków, natomiast w zabudowie wielolokalowej złożono 72 wnioski, które dotyczyły 126 lokali.

– Ta dodatkowo kwota została wygospodarowana z miejskiego budżetu w ramach oszczędności w tegorocznym budżecie. Chcieliśmy te oszczędności przeznaczyć właśnie na ten cel. Na walkę ze smogiem, na walkę o czyste powietrze – dodaje prezydent miasta.

Dzięki wygospodarowaniu oszczędności w budżecie miasta i zwiększeniu kwoty dofinansowania w Ostrowie może zniknąć kolejnych 126 lokali ogrzewanych węglem. Nie będzie można jednak składać wniosków dodatkowych, a ta kwota dodatkowa zostanie przeznaczona na dofinansowanie wniosków, które zostały już złożone. W tym roku złożono bowiem wnioski na kwotę o wiele większą niż pierwotnie planowane 1.4 mln zł.

– Te oszczędności są w ramach tego wydziału, który realizuje merytorycznie ten projekt, czyli Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Pochodzą one między innymi, a może i przede wszystkim z oszczędności związanych z zakupem energii dzięki czemu mamy możliwość delegowania tak dużej kwoty, 820 tyś zł na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła – mówi Mikołaj Kostka, wiceprezydent miasta.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments