W Wielkopolsce przybywa miejsc dla pacjentów z COVID-19. Według stanu na piątek w Wielkopolsce jest blisko 1600 łóżek przygotowanych do leczenia pacjentów z COVID-19, a w ostrowskim szpitalu przygotowane są 154 łóżka. Niestety w większości są zajęte przez pacjentów.

Podczas czwartkowego spotkania pomiędzy wojewodą, wicewojewodą, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wiceprezydentem miasta Poznania, dyrekcją Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu oraz prof. Magdaleną Figlerowicz, konsultantką wojewódzką w dziedzinie chorób zakaźnych, zgodnie ustalono, że także ta placówka powróci do leczenia pacjentów z COVID-19 w większym stopniu niż jest to obecnie. Do 36 łóżek utworzonych na Oddziale Zakaźnym, dołączy kolejne 150 miejsc, z czego otwarcie 100 jest planowane w przyszłym tygodniu. Obecnie trwają szczegółowe ustalenia, które oddziały zostaną przeznaczone na oddziały covidowe, ale pewnym jest, że utrzymane zostanie funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz oddziałów, zwłaszcza tych, gdzie pacjenci są przyjmowani w najpilniejszym trybie.

Sytuacja pandemiczna w naszym województwie jak i w całym kraju rozwija się dynamicznie. Priorytetem dla nas jest utrzymanie w jej trakcie, możliwie jak najdłużej nieprzerwanego procesu leczenia schorzeń i chorób o innej charakterystyce niż Covid-19. Staramy się utrzymać bufor wolnych łóżek na tzw. II poziomie zabezpieczenia covidowego w zakresach bezpiecznych, ale możliwie najniższych, dbając o wszystkich korzystających z placówek medycznych i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Decyzję, które podejmuję rozwijając bazę łóżkową w poszczególnych szpitalach są wynikiem pogłębionych analiz, aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie, ale również wzrostem przypadków ciężkiego przebiegu choroby u pacjentów hospitalizowanych, trafiających na kolejne, systematycznie tworzone oddziały – informuje Wojewoda Michał Zieliński

Do końca tego i na początku przyszłego tygodnia nowe łóżka dla pacjentów z COVID-19 pojawią się w również w wielu innych placówkach w Wielkopolsce. Od dziś do 111 miejsc wzrosła baza w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr. R. Ostrzyckiego w Koninie. W sobotę oddział covidowy na 30 łóżek pojawi się w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku, a w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przygotowanych zostanie 10 łóżek intensywnej terapii dla pacjentów w najcięższym stanie. Planowane jest także zwiększenie do 50 łóżek oddziału covidowego w Szpitalu w Szamotułach i o kolejne 53 (do łącznie 103) w poniedziałek. Również w sobotę zwiększone zostaną oddziały w Szpitalach WCPiT w Ludwikowie do 50 łóżek i Chodzieży do 60 miejsc (a w poniedziałek do łącznie 90).

Również w poniedziałek działalność rozpocznie 20-łóżkowy oddział w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie. Na środę, 1 grudnia zmieniony został termin otwarcia oddziału covidowego na 30 miejsc w Szpitalu w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego.

Spośród szpitali powiatowych najwięcej łóżek dla pacjentów z COVID-19 znajduje się obecnie w: Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim – 150, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Słupcy – 123 oraz Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie – 86. Wiele miejsc jest również przygotowanych w szpitalach należących do Samorządu Województwa Wielkopolskiego: 111 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie, czy w placówkach Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, czyli Szpitalach w Ludwikowie i Chodzieży – obecnie łącznie 55 łóżek, a od poniedziałku – 140.

Nadal rozwijany będzie również Szpital Tymczasowy na MTP w Poznaniu, który w szczytowym momencie trzeciej fali COVID-19 zapewniał 356 łóżek dla pacjentów z COVID-19, a obecnie jego baza liczy 178 miejsc.

Po raz czwarty opanowujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, mam nadzieję, że równie skutecznie, jak przy poprzednich falach. Wszystko to także dzięki znakomitej współpracy ze Szpitalami w naszym regionie – nie ma wątpliwości Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Niestety, liczba zachorowań wynika wprost z liczby osób niezaszczepionych. Według opinii ekspertów, będzie to powodowało kolejne mutacje wirusa Sars-COV-2, a co za tym idzie – kolejne zachorowania i groźne powikłania po chorobie. Dlatego ponownie apelujemy do wszystkich Wielkopolan o zadbanie o swoje zdrowie i zaszczepienie się, póki nie jest za późno.

W ostrowskim szpitalu dla pacjentów z Covid-19 w ramach II poziomu zabezpieczenia szpitalnego przeznaczone jest 150 łóżek (w tym łóżka respiratorowe). Na dzień 26 listopada godz. 9.00 zajętych jest 141 łóżek. Dla pacjentów z COVID-19 przeznaczono 10 łóżek respiratorowych, a zajęte są obecnie 2. Ponadto dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS=CoV-2 w ramach I poziomu zabezpieczenia szpitalnego przeznaczono 4 łóżka, a zajęte są obecnie 2.

Podobnie z zajętością łóżek w ramach II poziomu zabezpieczenia szpitalnego sytuacja wygląda w innych szpitalach w regionie. W Ostrzeszowie na 51 łóżek zajęte jest 49 z nich. W Pleszewie na 50 łóżek zajętych jest 35 z nich. W Krotoszynie na 32 łóżka zajętych jest 30. W Kępnie na 48 łóżek zajętych jest 47.

Na dzień 26 listopada 2021 r. w wielkopolskich szpitalach liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 1728, w tym 1390 łóżek jest zajętych (co stanowi wzrost o 69 zajętych łóżek w stosunku do dnia poprzedniego).

W odniesieniu do poszczególnych poziomów zabezpieczenia szpitalnego liczba dostępnych łóżek przedstawia się następująco:

 1. I poziom zabezpieczenia szpitalnego – 141, w tym 40 łóżek jest zajętych
  (co stanowi wzrost o 3 zajęte łóżka w stosunku do dnia poprzedniego),
 2. II poziom zabezpieczenia szpitalnego – 1409, w tym 1179 łóżek jest zajętych
  (co stanowi wzrost o 65 zajętych łóżek w stosunku do dnia poprzedniego),
 3. Szpital Tymczasowy na MTP – 178, w tym 171 łóżek jest zajętych
  (co stanowi wzrost o 1 zajęte łóżko w stosunku do dnia poprzedniego).

Ogółem w Wielkopolsce pozostaje wolnych 338 łóżek.

Liczba łóżek respiratorowych dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 103 w tym 62 łóżka są zajęte (co stanowi wzrost o 3 zajęte łóżka w stosunku do dnia poprzedniego).

W odniesieniu do poszczególnych poziomów zabezpieczenia szpitalnego liczba dostępnych łóżek respiratorowych przedstawia się następująco:

 1. II poziom zabezpieczenia szpitalnego – 93, w tym 53 łóżka są zajęte
  (co stanowi wzrost o 2 zajęte łóżka w stosunku do dnia poprzedniego),
 2. Szpital Tymczasowy na MTP – 10, w tym 9 łóżek jest zajętych
  (co stanowi wzrost o 1 zajęte łóżko w stosunku do dnia poprzedniego).

Ogółem pozostaje wolnych 41 łóżek respiratorowych.

Zobacz również: Koronawirus. Tragiczny raport dla powiatu ostrowskiego. Zmarli kolejni mieszkańcy powiatu
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Szpital w ostrowie jest do kito w tym cały ordynator i lekasze moja babcia zmarła w tym szpitalu powiedzieli że pszez korona wirus a w akt zgonu pisze że przez cukrzyce ponat 1000 wykączyli ją tylko poto by zgarnonć kase idioty przez nich nawet nie ubrali ją odali ją z rurką od respiratora cała w krwi i w bandaszach w białym worku włorzono ją do trumny raz mówili że stan stabilny a raz że tragiczny 0 wiedzy medycyny do szkoły lepiej niech idą bo sie nie znają kto trafia do szpitala zara mówią że chorują na korona wirus żebyscie zdechli wszyscy scierwy zamias mózgu to mają guwno i gąmpke i lekasze i ten cały ordynator

Dla Covidian to prawda, bo tak im powiedział specjalista bankowiec Niedzielski.

Dla antyszczepionkowców to i tak ściema, bo tak im powiedział jakiś specjalista z youtuba.