Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zabrała głos na temat działań polskiego rządu, mających na celu ochronę obywateli korzystających z ogrzewania węglowego, przed nieuczciwymi praktykami na rynku tego surowca.

– Spotkaliśmy się z problemem dostępności węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej. Dlatego przekierujemy cały dostępny polski węgiel, również zwiększając jego wydobycie, do PGG. Niektórzy polscy pośrednicy, korzystają ze zrobionych wcześniej zapasów surowca, często zakupionych po dużo niższych cenach. Zawyżają ceny, wykorzystując sytuację, że węgiel jest potrzebny w wielu polskich domach – mówiła minister Anna Moskwa.

Aby zaradzić tym praktykom, polski rząd pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami, których zarys przedstawiła minister Moskwa.

– Wprowadzimy narzędzie, które zapewni kompensatę podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej, przekazać do odbiorców indywidualnych dostępne zasoby węgla. O kwotach będziemy informować w najbliższych dniach– zaznaczyła minister.

– Cały węgiel, który mamy na rynku będzie przekierowany przez PGG. Pozwoli nam to mieć pełną kontrolę nad jego ceną. Mogę zapewnić, że w okresie jesienno-zimowym tego surowca nie zabraknie. Proszę także by nie powielać rosyjskiej narracji, o tym, że węgla zabraknie, bo wprowadzono sankcje na ich węgiel. Tak samo próbowano szantażować zakręceniem rosyjskiego gazu. Nie brakuje gazu, nie zabraknie i węgla – podkreśliła minister.

Jednak jak mówi wielu ekspertów, w sektorze komunalno-bytowym może braknąć w tym roku nawet 5 mln ton węgla.

Zobacz również: Kolejka aut pod składem opału
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments