zegarek zmiana czasu letni zimowy
zdjęcie poglądowe

W nocy, z soboty na niedzielę, 28 na 29 października czeka nas zmiana czasu na zimowy. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej.

Zmiana czasu na zimowy odbywa się w ostatni weekend października. W tym roku do zmiany czasu dojdzie w nocy z soboty 28 października  na niedzielę 29 października. Zegarki cofniemy z godziny 3:00 na 2:00. W związku z tym będziemy mogli tej nocy spać dłużej o godzinę, a gdy się zbudzimy będzie jaśniej, ale dzień stanie się o wiele krótszy.

Oczywiście większość naszych urządzeń elektronicznych dokona zmiany automatycznie, jednak musimy pamiętać, że nie wszystkie.


Wiele osób na całym świecie zastanawia się czy zmiana czasu ma sens. Wśród wymienianych od lat głównych powodów dla których zmieniamy czas na zimowy to oszczędność energii, zmniejszenie kosztów i bezpieczeństwo na drogach.

  1. Przesunięcie czasu na letni (czas letni) ma na celu wydłużenie dni, co sprzyja korzystnemu wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego. W efekcie, ludzie korzystają z naturalnego oświetlenia i ogrzewania wewnętrznego pomieszczeń przez dłuższy czas, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej.
  2. Dłuższe dni letnie pozwalają na ograniczenie konieczności korzystania z oświetlenia elektrycznego w godzinach wieczornych, co prowadzi do obniżenia rachunków za prąd.
  3. W wielu krajach przesunięcie czasu na letni jest także związane z poprawą bezpieczeństwa na drogach. Dłuższy dzień pozwala na jazdę przy lepszej widoczności, co może zmniejszyć liczbę wypadków drogowych.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie kraje i regiony stosują zmianę czasu na zimowy i letni. W niektórych miejscach jest to bardziej kontrowersyjne i może budzić mieszane uczucia, a niektóre badania sugerują, że wpływ na oszczędność energii może być ograniczony. Niemniej jednak, głównym celem zmiany czasu jest nadal oszczędność energii i dostosowanie aktywności ludzi do naturalnych cykli światła słonecznego.

Zobacz również: Jesienne warunki na drogach. Ostrowscy policjanci apelują
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments