Ponad pół tysiąca młodych ludzi korzysta w sezonie letnim z bazy Młodzieżowy Ośrodka Wypoczynkowego ośrodka w Boszkowie należącego do Zespołu Szkół Technicznych. To od lat ulubiony kierunek wakacyjnego wypoczynku dla wielu mieszkańców Powiatu Ostrowskiego.

Od ponad pół wieku obozy w Boszkowie nad Jeziorem Dominickim, jednym z najczystszych jezior w Polsce, na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z czasem to kultowe miejsce zaczęło podupadać. Zmiany nastąpiły kilka lat temu za sprawą inwestycji Powiatu Ostrowskiego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły ZAP-Edukacja

– Znając historię miejsce, widząc pasję ludzi ze stowarzyszenia, którzy chcieli je ratować zdecydowaliśmy się zainwestować środki z budżetu w nową infrastrukturę. Dzięki temu powstały m.in. nowe sanitariaty oraz prysznice. Widząc teraz jak znów żyje to miejsce były to dobrze zainteresowane pieniądze – powiedział Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

Sezon zaczyna się na początku czerwca, kiedy uczniowie ZST przyjeżdżają na kilkudniowe wycieczki klasowe.

– Lipiec to, z kolei, to miesiąc obozów letnich dostępnych dla wszystkich chętnych w wieku od 10 do 18 lat. Zazwyczaj organizowane były trzy turnusy, ale biorąc pod uwagę ich popularność, organizatorzy przymierzają się do czterech. Od 2022 roku ostatni turnus to obóz szkoleniowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, który możliwy jest dzięki ścisłej współpracy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczych Straż Pożarnych Powiatu Ostrowskiego – powiedziała Magdalena Wojtasz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

Wieloletnią tradycją Zespołu Szkół Technicznych jest także udział nowo przyjętych uczniów w trzydniowych biwakach integracyjnych, które odbywają się w sierpniu. Młodzież spędza czas w towarzystwie nowych koleżanek i kolegów, uczestniczy w zajęciach sportowych i rekreacyjnych, ma też zajęcia integracyjne z psychologiem szkolnym i wychowawcą klasy.

Liczby mówią same za siebie, w sezonie letnim z bazy ośrodka w Boszkowie korzysta łącznie ponad 500 nastolatków. Opiekę sprawuje wykwalifikowana kadra, to kolejne 60-70 osób, a wśród nich komendanci obozu, ratownicy wodni, wychowawcy, wolontariusze, pielęgniarki oraz instruktorzy żeglarstwa. Sercem obozu, tak jak w domu, jest kuchnia, a w niej profesjonalne kucharki z pasją i sercem gotujące pyszne, świeże, domowe posiłki.

To jednak nie koniec atrakcji. Własne miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, pomost i klatka ze sprzętem ratunkowym, a także rowerki wodne, kajaki i żaglówka znacząco podnoszą atrakcyjność tego pięknego ośrodka. Od ponad roku w Zespole Szkół Technicznych funkcjonuje Szkolny Klub Żeglarski CzyZSTa Energia, który zrzesza uczniów, absolwentów i przyjaciół szkoły. Członkowie klubu chętnie jadą do Boszkowa i uczestniczą w szkoleniach żeglarskich oraz ćwiczą swoje umiejętności w praktyce, tak aby z dumą reprezentować szkołę w regatach żeglarskich. Widok białych żagli z logo ZST na Jeziorze Dominickim na stałe wpisał się w ten piękny krajobraz. 

Zobacz również: Czas na odnowę powiatowych zabytków
ŹRÓDŁOStarostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments