Ponad 240 dzieci – głównie z przedszkoli i szkół podstawowych klas 1-3 – wzięło udział w organizowanych przez Muzeum w Lewkowie warsztatach tworzenia pisanek.

– Tak jak nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez choinki, tak nie ma mowy o Wielkanocy bez kolorowych jajek. Zajmują one honorowe miejsce, zarówno w koszyczku ze Święconką, jak i na wielkanocnym stole. Stąd potrzeba mówienia kolejnym pokoleniom o historii pisanki, znaczeniu, a nawet rodzajach zdobień. Okazuje się, że prawie każdy region przez wieki ukształtował swój wzór pisankowy, poza Wielkopolską – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Prowadząca warsztaty była Maria Biela, która od podszewki zna historię zdobienia jaj. Ostrowska artystka pisankarstwem zajęła się kilkanaście lat temu. Zafascynowana tym, co zobaczyła w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, postanowiła podejść do tematu w sposób systematyczny: odwiedza wszystkie miejsca, w których wystawiane są pisanki, zbiera wiadomości, publikowane wzory, bo – jak twierdzi – to ważny element lokalnej tożsamości. Jako dowód proponuje przyjrzenie się społeczności łemkowskiej w Polsce, która przymusowo rozproszona przed laty przez władze komunistyczne, zabrała z sobą tradycyjne łemkowskie wzornictwo wielkanocnych jajek do wszystkich miejsc, do których została skierowana.

– Bo po wzorach i po technice wykonania zdobień specjaliści bez trudu rozpoznają, z jakiego regionu pochodzi dane jajko – mówi Maria Biela. – Chyba, że będzie chodzić o Wielkopolskę, która nie wykształciła ani żadnej specjalnej techniki, ani charakterystycznego wzoru.

Jak tłumaczy artystka, dzisiaj trudno znaleźć wspólny mianownik dla jajek lądujących w wielkopolskich koszyczkach ze święconką: pisanki w Wielkopolsce to mieszanka stylów i technik podpatrzonych w innych regionach kraju lub przywiezionych przez osiedlających się tu napływowych mieszkańców.

Jej prace są prezentowane są w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum Pisanki w Ciechanowcu.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments