W niedzielę, 14 lipca przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Ociążu wspólnie z sołtysem zorganizowały piknik integracyjny połączonym z pokazem wypieku chleba, który jak zaznaczył sołtys Józef Marciniak jest wypiekany w naszej miejscowości od dawien dawna.

 

Tajniki tej sztuki zgłębiali również m.in.: starosta ostrowski Paweł Rajski, proboszcz miejscowej parafii ks. Krzysztof Niciejewski a także KGW z Fabianowa i Kwiatkowa.

W celu pokazania wypieku chleba w tradycyjnym piecu spotkanie odbyło się w gospodarstwie państwa Kaczmarków z Ociąża (pani Zofia jest członkinią tutejszego KGW, natomiast pan Jan jest wykonawcą pieca). Goście mogli od podstaw zobaczyć proces wyrobu chleba – gospodyni krok po kroku przekazywała publiczności jak należy go zarabiać.

Poza pysznymi chlebami na uczestników czekały także inne smakołyki przygotowane przez członkinie Koła: placki, babeczki, rogaliki, kiełbaski z grilla. Zaprzyjaźnione KGW z Kwiatkowa oraz Fabianowa przygotowały smalec oraz sery smażone. Przepis na tradycyjny chleb wypiekany podczas biesiady będzie można przeczytać w publikacji „Księga smaków”, którą w grudniu br. planuje wydać Powiat Ostrowski.
ŹRÓDŁOUMiG Nowe Skalmierzyce, Ewelina Stachowicz-Zych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments