Warto Żyć dla Kogoś – rozmowa z Karolem Talagą prezesem Klub Honorowych Dawców Krwi w Przygodzicach

0

Od roku w Przygodzicach działa Klub Honorowych Dawców Krwi „Warto Żyć dla Kogoś”, którego prezesem jest Karol Talaga. W ramach akcji urodzinowej organizowana jest na urodzinową akcję poboru krwi pt. „Na Ludową Nutę”, która odbędzie się 7 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach.

Przeprowadziliśmy krótką rozmowę z prezesem Klubu Karolem Talagą.

Skąd pomysł, aby założyć klub honorowych dawców krwi w Przygodzicach i organizować w tym zakresie imprezy?

W 2014 roku organizowałem wraz z Robertem Kaczmarkiem wydarzenie Charytatywne,, WARTO ŻYĆ DLA KOGOŚ ” . Odniosło ono wielki sukces, ponieważ 136 osób zarejestrowało się w bazie DKMS Polska i dwie już uratowały czyjeś ŻYCIE. Gmina Przygodzice również od lat jest „bogata” w krwiodawców, klub powstał, żeby była możliwość ich doceniana za Wielkie Serce, organizujemy akcje, konkursy, imprezy z wieloma atrakcjami dla dzieci i krwiodawców, oczywiście nie działo by się tyle bez wsparcia naszych sponsorów. Chcemy od najmłodszych lat zachęcać i uświadamiać dzieci, docierając bezpośrednio do rodziców i całych rodzin.

Ile osób liczy obecnie Wasz klub?

Klub liczy na chwilę obecną 41 osób, jesteśmy otwarci dla wszystkich, nie tylko krwiodawców, ale również dla osób (a jest ich sporo), które chcą wspierać takie inicjatywy.

Ile akcji udało wam się przez ten rok zorganizować?

Od ubiegłego września, czyli od momentu powstania Klubu przeprowadziliśmy już pięć akcji w tym jedna firmowa w Czarnymlesie. Większość połączona była z rejestracją potencjalnych dawców szpiku, do tej pory na numer klubu, czyli 275, nie mówiąc o ilościach oddanych tylko na Akcjach, bo nie wszyscy oddawaja na nasz klub (są krwiodawcy, którzy należą do innych) sumując do dzisiaj na „koncie” klubu jest niespełna 85 litrów, w tym jedna osoba oddała osocze. 29.06.2019 zorganizowaliśmy w Antoninie ogólnopolski zlot Honorowych Krwiodawców, Rejestrację potencjalnych dawców szpiku, oraz badania na WZW, koncerty, występy, bardzo mocno zaangażował się w akcję Areszt Śledczy z Ostrowa wraz ze związkiem zawodowym funkcjonariuszy służby więziennej. Śmiało mogę zaprosić na przyszły rok bo ta impreza będzie cykliczna.

Kiedy najbliższa akcja?

Najbliższa akcja z okazji 1 szych urodzin klubu już 7 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach od 10:00-14:00 pt. Na Ludową Nutę, ponieważ w ten dzień w godzinach popołudniowych odbywa się Przegląd Kulturalny Doliny Baryczy. Akcja jak zwykle z licznymi atrakcjami dla całych rodzin, na którą serdecznie zapraszam.

Mija pierwszy rok państwa działalności jako Klub Honorowych Dawców Krwi „Warto Żyć dla Kogoś”, jakie macie plany na przyszłość?

Jakie plany hmm… Na pewno nie przestaniemy, bo sukces rodzi sukces i liczymy na coraz więcej krwiodawców. Zastanawiamy się również nad założeniem stowarzyszenia, bądź fundacji, żeby pomagać nie tylko potrzebującym krwi. Dzięki współpracy z Robertem Kaczmarkiem, który jest członkiem zarządu, nie zwalniamy tempa. Słychać o naszym klubie już w całej Polsce, zostaliśmy docenieni przez Narodowe Centrum Krwi, więc nie może być inaczej i musimy rosnąć w siłę. W przyszłym roku zaplanowane mamy 4 Akcje stacjonarne i kto wie może jeszcze wyjazdowe. Każda jest ważna, ale na początku wakacji, kolejny zlot ogólnopolski z dużym wydarzeniem kulturalnym i charytatywnym. Zawsze WARTO ŻYĆ DLA KOGOŚ!!!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments