Według GUS, we wszystkich 2478 gminach w Polsce realizowane były na koniec ub.r. projekty unijne z rozpędzonej na dobre perspektywy 2014-2020. Wartość umów bądź decyzji o dofinansowaniu przekroczyła w tym czasie w całej Polsce 380 mld zł.

 

Tak wyglądała wartość umów w Ostrowie Wielkopolskim i gminach powiatu ostrowskiego.

Patrząc na inne gminy z terenu naszego kraju, to ponad 300 tys. zł na mieszkańca wyniosła wartość realizowanych projektów unijnych w gminie Krotoszyce, to najwięcej spośród polskich gmin i miast – wynika z danych GUS. Na drugim końcu skali znalazła się gmina Zabrodzie w woj. mazowieckim, gdzie na jednego mieszkańca przypadło 19 zł.

W wartościach bezwzględnych bezkonkurencyjna jest Warszawa. Wartość umów o dofinansowanie projektów zbliżyła się w stolicy do 20 mld zł.

Dane w odniesieniu do liczby mieszkańców pokazują, że wartość całkowita prowadzonych w Polsce inwestycji unijnych (łącznie z wkładem krajowym i udziałem beneficjentów) z polityki spójności to ok. 10 tys. zł na mieszkańca. Nasze gminy odbiegają od tej średniej wartości, jednak w gminach gdzie te wartości są największe realizowane są duże projekty infrastrukturalne finansowane z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy czy miasta; nie tylko tych realizowanych przez samorząd. Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają ich całkowite koszty. W zestawieniu GUS nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.
ŹRÓDŁOEUROPAP
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments