kolizja wypadek Ostrów Wielkopolski

Jesień to pora roku, która wymaga od kierowców zmiany techniki jazdy, gdyż szybko zapadający zmrok i poranne mgły, to nieodłączne elementy jesiennej aury. Zmienne warunki atmosferyczne w połączeniu z drogową brawurą mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków.

Jesień może być trudnym okresem do prowadzenia samochodu z powodu wielu czynników, które wpływają na warunki na drodze. Oto kilka powodów, dla których jesienią warto zachować szczególną ostrożność za kierownicą:

  1. Zmienne warunki pogodowe: Jesienią często występują opady deszczu, mgła, a nawet śnieg na niektórych obszarach. Te zmienne warunki pogodowe mogą sprawić, że drogi stają się śliskie i trudne do opanowania. Musisz dostosować swoją prędkość do aktualnych warunków na drodze.
  2. Zmniejszone widoczność: Mgła, deszcz i liście na drodze mogą ograniczać widoczność. To oznacza, że będziesz mniej widoczny dla innych kierowców, a także będzie trudniej dostrzec przeszkody na drodze. Dlatego ważne jest, aby zachować większą ostrożność i być gotowym do natychmiastowego zatrzymania się, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  3. Liście na drodze: Opadające liście mogą sprawić, że nawierzchnia drogi stanie się śliska, zwłaszcza w połączeniu z deszczem. Liście mogą również ukrywać nierówności i przeszkody na drodze. Jeśli jedziesz przez obszar, gdzie leży dużo liści, staraj się unikać gwałtownego hamowania i nagle skręcania.
  4. Skrócone dni: Jesienią dni stają się coraz krótsze, a wieczory ciemniejsze. To oznacza, że będziesz częściej prowadzić samochód w ciemnościach. Sprawdź, czy wszystkie światła w samochodzie działają poprawnie i korzystaj z świateł mijania oraz świateł przeciwmgielnych w odpowiednich warunkach.
  5. Ryzyko oblodzenia: Jesienią, zwłaszcza na początku i końcu sezonu, może występować ryzyko oblodzenia na drogach. Lodowate warstwy mogą pojawić się na mostach, wiaduktach i innych miejscach narażonych na ochłodzenie. To może być niebezpieczne dla kierowców, którzy nie są przygotowani na takie warunki.
  6. Krótsza reakcja zwierząt: Jesienią zwierzęta, takie jak jelenie i sarny, stają się bardziej aktywne. Często wychodzą na drogę w poszukiwaniu pożywienia lub w okresie godowym. To zwiększa ryzyko kolizji z dzikimi zwierzętami. Bądź ostrożny, zwłaszcza w obszarach wiejskich i leśnych.

Dlatego też ostrowscy policjanci apelują, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierujący powinni pamiętać, aby poruszać się z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkość.

Natomiast w przypadku pieszych i rowerzystów ważne jest, żeby w obecnej porze roku nosili elementy odblaskowe. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, w tym pieszych i rowerzystów ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Pieszy widzi światła samochodu z dużej odległości, jednak dla kierowcy może być on niewidoczny. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka  sprawią, że zostanie w porę dostrzeżony.

Zobacz również: Zderzenie dwóch samochodów na trasie Ostrów – Krotoszyn
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments