W sobotę, 4 września w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się Narodowe Czytanie, a w tym roku cała Polska czytać będzie “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Moralność pani Dulskiej zostanie przeczytana podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Wszystkie chętne osoby, które chcą uczestniczyć w akcji Narodowego Czytania, mogą zgłosić się telefonicznie lub osobiście. Zapisy odbywają się w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Wolności 2 (tel. 62 737 47 08 lub 62 738 18 02) oraz w Forum Synagoga przy ulicy Raszkowskiej 21 (tel. 62 720 38 80).

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 4 września, o godzinie 11 w Forum Synagoga. 
ŹRÓDŁOUM Ostrow, prezydent.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments