W dniach od 25.06 do 28.06.2020 r. po dłuższej przerwie spowodowanej zakazami w związku z koronowirusem COVID-19 ostrowski oddział PTTK przeprowadził XXVIII Rajd Rowerowy „Wiosna z Bicyklem” w ramach którego rowerzyści mogli zwiedzić atrakcje powiatu ostrowskiego i Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”.

Organizatorzy na bazę rajdu wybrali Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Biały Daniel” w Mojej Woli koło Sośni skąd ruszali na kolejne rowerowe trasy. Uczestnicy zwiedzili m.in. Milicz, Grabownice, Twardogórę.

W piątek trasa wiodła do Milicza drogami między stawami „Doliny Baryczy” do pałacu Maltazanów, gdzie lokalny przewodnik śpiewająco i grając na lirze opowiadał o pałacu i ruinach zamku w Miliczu. Uczestnicy zwiedzili również kościoły znajdujące się w miasteczku, a następnie udali się do Grabownicy ścieżką rowerową po dawnej kolejce wąskotorowej.

W sobotę uczestnicy Rajdu ruszyli przez Cieszyn i Goszcz w kierunku Twardogóry. Tutaj także zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem. Grupa odwiedziła m.in. twardogórskie kościoły, ratusz i w końcu park z pałacem.

– W rajdzie wzięło udział ponad 40 uczestników – informuje Jarosław Maj z PTTK. – Oprócz turystów z Ostrowa i naszego powiatu, na zaproszenie odpowiedzieli miłośnicy jazdy na rowerze z Krotoszyna, Kalisza, Poznania, Swarzędza, Mosiny, Oleśnicy, Wrocławia i Rydułtowych.