Czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2024” odbędzie się w dniach 1-4 sierpnia w malowniczym Antoninie, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „LIDO”.
„Odyseja Antonińska” to nie tylko celebracja podróży i odkrywania – od lokalnych zakątków po odległe krainy. Festiwal łączy ludzi z pasją. Oferuje niezapomniane spotkania, inspirujące prelekcje i liczne atrakcje.
Jak zapowiadają organizatrozy tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo. Na scenie pojawią się wybitne postacie, w tym Jacek Pałkiewicz, legendarny podróżnik, oraz Krzysztof Wielicki, słynny himalaista.
Wśród zaproszonych gości znajdą się także:
- Krzysztof „Jary” Jaryczewski – wokalista zespołu „Oddział Zamknięty”,
- Marzena Figiel-Strzała – dziennikarka, autorka cyklu reportaży „Dzieci Świata”,
- Monika Witkowska – himalaistka i żeglarka,
- Marek Krajewski – znany i ceniony pisarz,
- Tomasz Owsiany – czołowy reportażysta młodego pokolenia,
- Andrzej Adamus – wytrawny kucharz z „Kuchni na dziko”.
Podczas festiwalu nie zabraknie również gości z Ostrowa Wielkopolskiego i okolic, takich jak:
- Katarzyna Pawłowska – olimpijka, trzykrotna mistrzyni świata w kolarstwie torowym,
- prof. Dariusz Gwiazdowicz – naukowiec i podróżnik,
- ks. Łukasz Więcław – misjonarz w Ekwadorze,
- Krystian Machnik – twórca strony napromieniowani.pl,
- Witold Olejniczak & Bogusław Wawrzyniak – triathloniści,
- Kamil Sierański – pedagog, entuzjasta aktywności fizycznej i podróży.
Odyseja Antonińska 2024 – program
Festiwal to nie tylko prelekcje. W programie przewidziano różnorodne atrakcje. Odbędą się leśne warsztaty zielarskie prowadzone przez Andrzeja Adamusa, podczas których uczestnicy będą mogli poznać tajniki zielarstwa i nauczyć się rozpoznawać rośliny lecznicze.
Zaplanowano wycieczki po malowniczej Dolinie Baryczy. Zorganizowane zostanie zwiedzanie kaplicy Książąt Radziwiłłów z historykiem Edmundem Radziszewskim, które zakończy się niedzielną Mszą Świętą. Odbędzie się także „III Marsz z Królami” – nordic walking po okolicy, zachęcający do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Podczas festiwalu można będzie podziwiać pokaz sokolniczy, który przybliży uczestnikom sztukę tresury ptaków drapieżnych. W ramach programu Aktywna Wieś 2024 zaplanowano pokazy gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym ratownictwo wodne i wodną prądopiłkę dla dzieci, które z pewnością zainteresują najmłodszych, Letnią Senioradę, czyli konkurencje rekreacyjno-sportowe dla seniorów, zapewni rozrywkę i aktywność fizyczną dla starszych uczestników festiwalu oraz kulinarnych stołów biesiadnych przygotowanych przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich, z konkursem na najlepszy Chłodnik.
Każdego dnia otwarta będzie pobliska galeria sztuki Operis.Artis, w której trwać będzie „Trzeci Salon Wiosenny”, Ogólnopolski Przegląd Sztuki. Zwieńczeniem każdego dnia festiwalowego będzie wspólne ognisko z kiełbasą i pajdą chleba dla każdego uczestnika.
Festiwal to również okazja do zanurzenia się w muzyce. Koncerty pochodzący z regionu zespołów: Unknown Artist, Tango Butcher oraz Burzany – Ilona Dobiszewska a spoza regionu: duet Olszewska/Komosiński. Nie zabraknie również folklorystycznej nuty w wykonaniu gminnych zespołów ludowych: „Baryczanki” i „Kapela Boćki”.
Na terenie festiwalu po raz kolejny powstanie Miasteczko Festiwalowe, promujące regionalne produkty i usługi.
Jak informują organizatorzy w ramach tegorocznej edycji inaugurują akcje charytatywne. W tym roku wspieramy Agnieszkę Łukaszyk, jedną z prelegentek pierwszej edycji „Odysei Antonińskiej”. Będziemy zbierać na zakup specjalistycznego kombinezonu rehabilitacyjnego, zmniejszającego napięcie i ból mięśni, który pomoże Agnieszce wrócić do zdrowia. Organizacją zbiórki zajmie się przygodzicka fundacja „Warto żyć dla kogoś”.
Festiwal odbędzie się od 1 do 4 sierpnia w ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym „Lido” w Antoninie. Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Restauracją i Pensjonatem LIDO w Antoninie. Patronat nad wydarzeniem objął Urząd Gminy w Przygodzicach. Inicjatorem festiwalu jest Marcin Biegański, a poprowadzi go tradycyjnie Robert Kaczmarek.
Bilety dostępne będą w dniu festiwalu.
Bilet jednodniowy w cenie 40zł
Bilet czterodniowy w cenie 130zł
Dzieci i młodzież do lat 14 wstęp wolny!