zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Premier Morawiecki poinformował, że w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego na terenie kraju. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia.

W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Przywrócone zostały granice, które zostaną odtworzone na 10 dni, a jeśli będzie potrzeba to okres ten zostanie przedłużony.

– Samochodowy ruch dla Polaków wracających do kraju będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej – mówi premier Mateusz Morawiecki. – Po przekroczeniu granicy obywatele Polscy będą skierowani na kwarantannę. Nie możemy sobie też teraz pozwolić na otwarcie granic dla cudzoziemców.

Do Polski będą mogli wjechać jedynie obywatele naszego kraju.

Rząd zdecydował o zamknięciu galerii handlowych od nocy z piątku na sobotę. Czynne mają być tam tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, a także pralnie. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje.

– Podjęliśmy też decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, kasyn – powiedział premier.

Punkty gastronomiczne będą mogły prowadzić sprzedaż posiłków na wynos.

Wprowadzony został zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym.

Wyciąg z informacji o ograniczeniach opublikowane na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:

  • sklepy spożywcze,
  • apteki,
  • drogerie,
  • pralnie.

Banki i placówki finansowe działają normalnie

Restauracje tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem

Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych

Ograniczamy funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Jednak czynne pozostaną w nich sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki, a także banki i placówki finansowe. 

Od kiedy do kiedy obowiązuje ograniczenie?

Od godziny 00:00 14 marca 2020 r. do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje możliwość uchylenia rozporządzenia w przypadku poprawy sytuacji.

Czy spożywcze sklepy osiedlowe będą otwarte?

Tak. Nie zamykamy żadnych sklepów spożywczych. Ograniczamy jedynie funkcjonowanie galerii handlowych.  W galeriach sklepy spożywcze, drogerie, pralnie, apteki oraz banki nadal będą czynne. Wszystkie sklepy poza galeriami handlowymi funkcjonują normalnie. 

Zobacz również: Najnowsze informacje o dzisiejszej sytuacji i podjętych decyzjach w Ostrowie oraz naszym regionie.