Wręczono Laury Kultury 2021 Starosty Ostrowskiego

1

W piątek, 22 października w Ostrowskim Centrum Kultury podczas uroczystej gali wręczony zostały Laury Kultury 2021 Starosty Ostrowskiego.

– Bardzo serdecznie dziękuje, że przyjęliście zaproszenie dziś na ten wieczór i w waszej obecności będę mógł podziękować ludziom kultury, działaczom, tym którzy tworzą powiatowe sukcesy w sferze kultury – mówił podczas gali, do zgromadzonych Paweł Rajski, Starosta Ostrowski. – My bardzo się cieszymy, że po raz jedenasty możemy państwu przedstawić kolejnych laureatów, ludzi wyjątkowych. Cieszymy się, ze poprzez tą nagrodę pokazać pokazać ludzi, którzy w innych okolicznościach nie byli by pokazani i w Państwa obecności nie byłoby dane powiedzieć im dziękuje.

Laur Kultury 2021 Starosty Ostrowskiego – lista nagrodzonych:

Dariusz Peśla – Za kilkadziesiąt lat działalności publicystycznej, historyczne penetracje regionu, działalność publicystyczną i wydawniczą. Szczególnym obszarem swoich badań objął Książęcy ród Radziwiłłów. Publikował o nich nie tylko w lokalnej prasie, ale cyklicznie w wydawnictwach związanych z festiwalem chopinowskim i innych. Także ogólnopolskich publikatorach. Najświeższym i najbardziej spektakularnym efektem poszukiwań jest wydany niedawno własnym finansowo sumptem opasły tom pierwszej części książki pt. ,,Radziwiłłowie książęta z Cesarza Łaski’’, w której przywołuje nieznane historie i wyjaśnia zagadki z życia tej wielkiej magnackiej rodziny.

Zespół Pieśni i Tańca PRZYGODZICE – To zbiorowa nagroda dla jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych działających w Powiecie Ostrowskim. Powstali ponad 38 lat temu i od tego czasu wiernie odtwarzają kulturę, obyczaje i zwyczaje Ziemi Wielkopolskiej mając w repertuarze tańce, przyśpiewki i obrzędy ludowe.

Aneta Franc – Archiwistka, historyczka, regionalistka i pisarka. Osoba niezwykle zaangażowana w przedsięwzięcia na rzecz ochrony tradycji i dóbr kultury. Współorganizuje kwesty, z których finansowane są remonty najstarszych nagrobków na cmentarzu w Skrzebowej i nie tylko. Współautorka książek popularnonaukowych dotyczących Ostrowa i regionu, m.in. Zarysu dziejów miasta Ostrowa i okolicznych parafii.

Jan Grzona – pomysłodawca i założyciel oficjalnie Naszego Radia Lokalnego, które przez mieszkańców nazywane było po prostu Radiem Odolanów. Dla lokalnej społeczności był to nie tylko nośnik informacji, ale także coś więcej, element społecznej integracji. Szczególnie dla osób starszych możliwość transmisji była szansą współuczestnictwa na żywo w wielu przedsięwzięciach. Często też znane osoby z Odolanowa wcielały się na tej antenie w role artystów czytając prozę, czy uczestnicząc w koncertach.

Grażyna Karolak – Osoba, która znalazła w sobie pasję odkrywania śladów przeszłości udzielając się w ramach Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Kurator 14 wystaw organizowanych przez OTG czasem pod przewrotnymi tytułami jak „Paluszek i główka to szkolna wymówka’’ – to pamiątki szkolne. „Rodzinnych tradycji wojskowych członków i sympatyków OTG, Pamiątki Chrztu Św. i I Komunii Św. – zorganizowanej w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Autorka publikacji: Przepisy naszych przodków, w której przepisy zamieściło wiele mieszkanek powiatu i była to jedna z pierwszych książek przywołujących receptury sprzed lat.

Cezary Nowakowski – Współzałożyciel i Prezes, od początku założenia, Stowarzyszenia Wielkopolskiego Centrum Chopinowskie – Antonin z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, organizacji która od 2001 roku zajmuje się współorganizacją jednej z najważniejszych imprez chopinowskich w regionie Międzynarodowego Festiwalu Chopin w Barwach Jesieni. Zaangażowany w organizacje wydarzeń muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim i w Antoninie: Turniejów Pianistycznych Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Antoniego H. Radziwiłła, letniego cyklu koncertowego Konfrontacje Chopinowskie.

Dominika Kucharska – Pełna pasji, kreatywna, z głową pełną pomysłów bibliotekarka na co dzień pracująca w filii Biblioteki Publicznej w Wielowsi. Ma nieoceniony talent nawiązywania kontaktów z czytelnikami, niezależnie od wieku, wykształcenia czy zainteresowań czytelniczych. Organizuje spotkania i zajęcia dla dzieci i młodzieży także w czasie ferii zimowych i wakacji. „Z nami nuda się nie uda” i ,,Spędź wakacje razem z nami, co dzień inny kraj zwiedzamy” – to tytuły dwóch z nich. W czasie pandemii prowadziła spotkania online, organizowała spektakle teatralne i konkursy plastyczne oraz cyklicznie transmisje na żywo. Z jej inicjatywy powstała usługa „Książka na telefon” dla czytelników, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą wybrać się do książnicy.

Kacper Kaczmarek – Muzyczna nadzieja Ostrowa, który jako siedmiolatek rozpoczął naukę w ostrowskim Zespole Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim pod okiem Piotra Słocińskiego. Uczestnik wielu konkursów muzycznych, m.in. międzynarodowych warsztatów akordeonowych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych: pięciokrotnie Słupeckich Spotkań Muzycznych, Festiwalu Akordeonowego „Harmonia Espressiva”, Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowy „Harmonia Viva” oraz Międzynarodowego konkurs akordeonowego International Music Competition w Serbii. Zdobywca I nagrody w kategorii solistów i III nagrody w kategorii zespołów profesjonalnych na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Italia Award” we Włoszech oraz laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Word Open Music Competition” w Serbii.

Mariola Janiak – wytrwała i twórcza animatorka kultury z terenu gminy Raszków. Dyrektor artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie”, który dzięki jej zaangażowaniu działa od 2009 roku i promuje nie tylko rodzimy folklor Ziemi Raszkowskiej, Wielkopolski, ale także przybliża kulturę innych miejsc w Polsce.

Mariusz Jernalczyk – Od 2007 r. pełni funkcję dyrygenta Stowarzyszenia Chór św. Grzegorza w Nowych Skalmierzycach założonego w 1927 r. Zespół ma w swoim repertuarze nie tylko muzykę sakralną i religijną, ale również szlagiery muzyki poważnej, filmowej i rozrywkowej. Od 2010 r. chór regularnie podróżuje z koncertami po kraju i wyjeżdża za zagranicą, m.in. do Holandii, Niemiec czy Czech. W 2016 r. chór brał udział w wydarzeniach związanych z rocznicą chrztu Polski oraz z okazji Święta Narodowego 11 listopada. Poza chóralistyką Laureat na co dzień jest także organistą. W obliczu pandemii w swojej firmie stworzył aplikację do nauki repertuaru chóralnego i muzyki przez internet, z której chór aktywnie korzysta do dzisiaj.

Aleksandra Kubica – Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zawodowo i z pasji zajmuje się ceramiką. Napotkane przez nią przedmioty inspirują ją, a wprawnie wymodelowane jej rękami bezkształtne kawałki gliny przyjmują formę talerzy, mis, ptaków, baranów, koni czy aniołów. Niektóre z nich szkliwione, ale wszystkie znaczone cząstką jej wrażliwości, energii i przebytej drogi. Na co dzień uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych. W cieple jej wyobraźni, spokoju i kreatywności, ogrzewają się liczne rzesze warsztatowych uczestników, fanów i wielbicieli jej cudeniek, w wieku od kilku do lat niemal stu. Służy też temu prowadzona wspólnie z Magdaleną Przegoń Artystyczna Pracownia Otwarta ,,Dzika Śliwka’’.

Zespół GORZYCZANIE – Formacja, która powstała w 1994 roku i działa w filii Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach Wielkich. Kierownikiem zespołu jest Iwona Pacholczyk, która od 6 lat jest też jego instruktorką jej poprzednikami byli Kazimierz Brdęk i Dawid Pieczyński. Obecnie zespół tworzy grupa kilkunastu osób w wieku od piętnastu do ponad dwudziestu lat. W swoim programie oprócz pieśni i tańców wielkopolskich wykraczają daleko ponad region wykonują bowiem suitę rzeszowską, krakowiaka, poloneza, kujawiaka, tańce lubelskie.

Laur kultury za całokształt, za kilkadziesiąt lat aktywności na rzecz ostrowskiej chóralistyki otrzymała Irena Stodolna – Znaczącą część swojego zawodowego życia poświęciła dyrygenturze jednego z nich Chóru Męskiego ECHO. Jako młoda absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu objęła z dniem 1 grudnia 1973 roku kierownictwo artystyczne po swoim poprzedniku dyrygencie Leonie Kaczmarku, który przeprowadził się do Gdańska. Funkcję dyrygenta sprawowała 33 lata. Pod jej kierownictwem chór pracuje i odnosi wiele sukcesów. Najważniejsze z nich to II miejsce – w „Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów” w Raciborzu, wyróżnienie w Festiwalu Chóralnym „Legnica Cantat’’, I miejsce – w Festiwalu Chóralnym Szczecin`83, II miejsce – w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Neuchatel`87 w Szwajcarii oraz liczne koncerty na terenie Polski i Europy.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Gratulacje