Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego głosowało zmiany uchwały budżetowej, w ramach której zmieniły się wpływy do budżetu, ale przede wszystkim zwiększyły się i to znacznie wydatki budżetowe.

W ramach planowanego zwiększenia wydatków przewidziano różnego rodzaju zwiększenia dofinansowania trwających lub planowanych inwestycji, budowy dróg, dofinansowanie placówek kulturalnych czy też oświaty. Większość z tych wydatków jest potrzebnych, niezbędnych i tym samym powinny one być wydatkowane dla dobra mieszkańców.

Jednak znalazł się też zapis o dofinansowaniu ostrowskich klubów sportowych o kwotę 4 745 000zł. Tym samym planowane wydatki na rozwój sportu przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski w tym udział ostrowskich zespołów w rozgrywkach ligowych w 2024 wyniesie łącznie 6 mln 745 tys. zł (2 mln przeznaczono na to zadanie na początku roku). Może nie byłoby tu problemu, gdyby nie fakt, skąd miasto chce te dodatkowe pieniądze na ten cel pozyskać.

– Zacznę od pierwszego pytania, chodzi o emisję obligacji na kwotę 21 milionów złotych. Dlaczego? Po co? W jakim celu? Cel jest jasny. Finansowanie planowanego deficytu, a ten planowany deficyt powstał m.in. przez wydatki bieżące. Należy szczerze odpowiedzieć, że m.in. taki wydatek bieżący jak kwota ponad 4 mln złotych na sport kwalifikowany – mówił podczas dzisiejszej sesji, odpowiadając na pytania radnych Skarbnik Miejski, Michał Żabiński.

Tak więc, władze Ostrowa Wielkopolskiego planują wyemitować dodatkowe obligacje, aby dać m.in. dotację prywatnym klubom sportowym. Oczywiście większość z planowanej kwoty, czyli 21 mln złotych, przeznaczona zostanie na inne niezbędne wydatki, o których pisze powyżej, ale czy faktycznie w sytuacji, gdy miasto nie ma pieniędzy, rozważa emisje obligacji, powinno dotować prywatne kluby sportowe? Jeszcze byłoby to zrozumiałe, gdyby chodziło o większą dotację na szkolenie ostrowskich dzieci, ostrowskiej młodzieży. Wiadomo, jednak jak dzielone są pieniądze na sport ligowy.

Należy jednak zaznaczyć, jak to również zaznaczył Skarbnik Miejski w swojej wypowiedzi, że nie jest jeszcze pewne ile i na jaką kwotę obligacje zostaną wyemitowane, gdyż zależy to od ewentualnych dodatkowych środków, które uda się pozyskać miastu. Jednak na rozwój sportu przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski w tym udział ostrowskich zespołów w rozgrywkach ligowych w 2024 zostanie przeznaczone dodatkowe 4 745 000zł.
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

A czy pan, panie Grząka jest mieszkańcem Ostrowa, czy jakiejś ościennej wsi i w d… ma na co rdzenni Ostrowianie chcą wydawac swoje pieniądze. Proszę się pofatygowac na hale czy stadiony i zobaczyć jakie poparcie ma w Ostrowie sport kwalifikowany. Owszem, uważam że jeżeli miasto daje miliony wsparcia na dany klub, to w nazwie powinna być nazwa historyczna klubu i miasta, a nie jakieś ornamenty za 50 czy 100 tysięcy złotych na sezon, ale na pewno nie można rzucać hasłami, że to kluby prywatne, a jeżeli takie są, to uważam że miasto natychmiast powinno ubiegać się o pakiet wpływów w klubie poprzez funkcję w zarządzie czy akcje, adekwatny do wkładu w klub.

Tak jestem ostrowianinem i uważam, że miasto za dużo daje na kluby prywatne, a za mało na sport dzieci i młodzieży. A odnośnie poparcia w Ostrowie sportu kwalifikowanego to przecenia pan je…. Gdyby ono było, to miasto nie musiałoby dawać milionów na te kluby…

Obligacje,kredyt,dług na sprt prywatny a na szkoły to nie ma,to są jakieś jaja.Obiecana szumnie przed wyborami rozbudowa 13tki ucichła zostały banery o ew.dotacji z miasta cisza.

Za wsparcie w kampanii trzeba się odwdzięczyć

I znowu będzie można się pochwalić ile to dajemy, co z tego że na kredyt