Trwa kampania wyborcza i do wyborów coraz bliżej. Sprawdziliśmy jakie kwoty wpłacili w 2023 roku, kandydaci na parlamentu z Ostrowa Wielkopolskiego oraz powiatu ostrowskiego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami informacje o wpłatach w kwocie przekraczającej w jednym roku 10 000 zł od danej osoby, zgodnie z ustawą o partiach politycznych, zostają zamieszczone w terminie 14 dni, w rejestrze wpłat udostępnianym na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.

Jak wynika z zestawienia wpłat liderka listy PIS, Marlena Maląg dokonała wpłat na rzecz partii Prawo i Sprawiedliwość w roku 2023 w łącznej kwocie: 70 950zł. Natomiast Tomasz Ławniczak wpłacił łącznie 28 500zł. Startujący do senatu Łukasz Mikołajczyk dokonał wpłat na kwotę 15 000zł

Jak wynika z rejestru wpłat na rzecz Platformy Obywatelskiej startujący z pierwszego miejsca Jarosław Urbaniak dokonał wpłaty w wysokości 10 422,23zł. Startująca do senatu Ewa Matecka dokonała wpłat w wysokości 20 000zł.

W przypadku Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga to w przypadku partii PSL rejestr wpłat nie był aktualizowany od 1 sierpnia 2023 roku. W rejestrze wpłat partii Polska 2050 nie znaleźliśmy wpłat kandydujących z Ostrowa Dariusza Potasznika.

Z listy KW Konfederacja Wolność i Niepodległość z drugiego miejsca staruje Antoni Wieczorek i jako przynależność do partii politycznych wskazał Ruch Narodowy. Do Ruchu narodowego należy również startujący do senatu Piotr Piechowiak. W BIP Ruchu Narodowego znajdziemy adnotacje – Brak wpłat przekraczających w jednym roku kwotę 10 000 złotych.

Startująca z listy Nowa Lewica Aneta Świątek wpłaciła łącznie 20 000zł.

W przypadku Bezpartyjnych Samorządowców, nie mamy na liście osób z Ostrowa Wielkopolskiego oraz naszego powiatu. Startująca do senatu Manuela Michalak jest z Lubonia i jak wskazała nie należy do partii politycznej.

W przypadku Komitetu Wyborczego Polska Jest Jedna, na liście jest z Ostrowa Ewa Stodolska, jednak nie znaleźliśmy wpłaty na rzecz partii do której należy.

Natomiast w przypadku kandydatów z KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, na której liście wyborczej są osoby z naszego powiatu, nie wykazali oni przynależności do partii politycznych.

W tym miejscu zaznaczamy, że w momencie pisania tego artykułu w rejestrze PIS ostatnia wpłata wymieniona w nim ma datę 30 września, w rejestrze Platformy Obywatelskiej 19 września, a Polski 2050 datę 12 września 2023. W przypadku Nowej Lewicy ostatnia wpłata ma datę 3 października. Wpłaty mogły więc być również dokonane po tych datach, a partie maja 14 dni na ich wprowadzenie. Ponadto, jak zaznaczyliśmy to wyżej, wpisaniu do rejestru powinny być wpisane wpłaty od jednej osoby przekraczające kwotę 10 000zł.

Zestawienie przygotowaliśmy na podstawie wpłat zawierających imię, nazwisko oraz miejsca zamieszkania osoby dokonującej wpłaty.

Zobacz również: Wybory 2023. Kandydaci do Sejmu i Senatu
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

No malagowa sporo kasy dała. Stać ją