Do naszych skrzynek trafiło sporo ulotek wyborczych. Sprawdziłem, co nam chcą zaaferować kandydaci do Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

W najbliższych wyborach wybierać radnych będziemy z pięciu komitetów, jednak w mojej skrzynce mam ulotki czterech z nich i dlatego przejrzałem to, co znalazło się do tej pory w mojej skrzynce. Oczywiście kandydaci wymieniają wiele punktów swojego programu, ja odniosłem się tylko do komitetów oraz do części z ich propozycji obejmujących okręg 1 czyli osiedla Śródmieście, Wenecja, Krępa, Pruślin.


W swoich ulotkach przedstawiciele KWW Beaty Klimek z Sercem do mieszkańców wspominają m.in. o budowie i remontach dróg osiedlowych, wielopoziomowym parkingu, budowie Parku Wodnego i rozbudowie Szkoły Podstawowej nr 13.

Oczywiście rozbudowa szkół jest potrzebna, jednak czy nasze miasto stać na Park Wodny? To kolejne pewnie 100 mln, które przypuszczalnie będzie trzeba pożyczyć, a nie zapominajmy, że cały czas w grze jest budowa spalarni przez miejską spółkę. Wielopoziomowy parking? Potrzebny ale wybrana lokalizacja to będzie jeden wielki koszmar dla mieszkańców. Już dziś w godzinach szczytu jest problem przejechać w rejonie, gdzie ma on powstać. Lepszą lokalizacją byłby parking przy ostrowskiej Arenie.

Koalicja Obywatelska w swoich ulotkach również stawia na remonty ulic, chce budowy wielofunkcyjnego boiska przy ulicy Witosa, a w śródmieściu poprzez dofinansowanie ze środków zewnętrznych i budżetu miasta odnowy budynków w śródmieściu. Wspomina też o czytelnych zasadach wspierania klubów sportowych i stowarzyszeń oraz o zmianach w spółkach miejskich.

Akurat kwestia czytelnych zasad wspierania sportu to dobry punkt, gdyż obecne zasady są według mnie nie do przyjęcia. Finansujemy zagranicznych sportowców, a na szkolenie ostrowskich dzieci przeznaczamy dużo i to dużo mniejsze kwoty. Ostrowskie kamienice też pozostawiają wiele do życzenia i dobrze byłoby, aby w tej kwestii też się zmieniło. Odnośnie boiska przy Witosa, to tutaj mam trochę inne zdanie. Boisko zmniejszy tereny dla sprzedawców i z czasem może to być mało atrakcyjny teren dla potencjalnych sprzedawców.

Prawo i Sprawiedliwość oczywiście nie zapomina o drogach. W ulotce znalazł się też zapis „szeroko pojęta promocja miasta”. Porusza także kwestie odoru z naszego wysypiska i jak przekonuje jeden z kandydatów „budowa spalarni jest daleko idącym rozwiązaniem problemów związanych z ochroną środowiska”.

Jeszcze większa promocja miasta? Już wydajemy sporo na promocje, bo np. dofinansowanie naszych klubów ekstraligowych jest taką przecież promocją miasta. Pytanie jakie efekt ma ona przynieść. Kolejna kwestia. Moim zdaniem budowa spalarni nie rozwiąże problemu odoru, jednak może rozwiązać problem ze składowaniem odpadów, gdyż wkrótce może zabraknąć na nie miejsca na naszym wysypisku. Tu trzeba szukać rozwiązań ze składowaniem, bo jak na wysypisku braknie miejsca, to spalarnia nie będzie miała racji bytu, bo ostrowskie śmieci wyjadą na wysypiska, gdzie będzie miejsce.

Trzecia Droga. Jak czytam w ulotce jednej z kandydatek, chce organizować konsultacje społecznie aktywnie słuchać głosu mieszkańców, tak żeby każdy z miał realny wpływ na podejmowane decyzje.

Rozczaruje kandydatkę, ale konsultacje społeczne odbywają się przy wielu projektach lub powiedzmy są ogłaszane. Niestety zaangażowanie mieszkańców jest różne i często nie jest zbyt duże. Oczywiście Budżet Obywatelski jest tym w co się angażujemy, ale wynika to głównie z pracy w tym kierunku autorów projektów

Samorządny Ostrów. W ulotce znajdziemy takie informacje, jak miasto bez spalarni i wysypiska, darmowa komunikacje miejska, czy karta Ostrowianina. Wspomniano też o wolnym dostępie do dwóch, trzech darmowych toalet w centrum miasta.

Patrząc na to jak wygląda miasta w ciepłe dni, a szczególnie rano i wieczorami to toalety faktycznie były by dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców. Ostrów bez spalarni i wysypiska, pewnie byłoby drożej, jednak faktycznie odór zostałby zlikwidowany. Oczywiście to jeden punkt, bo gdy zniknie wysypisko w Ostrowie, to spalarnia taką jaką planują władze miasta, nie ma racji bytu wtedy. Chyba, że miasto wybuduje u kogoś (inna gmina) wysypisko, a jak możemy przeczytać w ulotce tego komitetu właśnie chcą budowy nowych kwater poza granicami Ostrowa.


Podsumowując, każdy komitet chce jakiś zmian w naszym mieście, które można oceniać lepiej lub gorzej. Należy też pamiętać, że przy wyborach kandydaci, komitety są w stanie obiecać wszystko. Wiele propozycji to też ogromne koszty finansowe, a nasze zadłużenie (miasta) zwiększa się co roku.

Zobacz również: Kandydaci na radnych miejskich oraz okręgi wyborcze

Zobacz również: Wybory 2024. Opinia. Kto zostanie prezydentem Ostrowa?

Zobacz również: Wizja i Skuteczność. Drużyna Starosty Pawła Rajskiego zaprezentowana

Zobacz również: WielkoPOLSKA 2050 zaprezentowała kandydatów do powiatu oraz do Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce

Zobacz również: Beata Klimek ponownie ubiega się o fotel prezydenta miasta. Lista kandydatów z jej komitetu do rady miasta i powiatu

Zobacz również: Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów na radnych w Ostrowie Wielkopolskim

Zobacz również: Trzecia Droga do miasta. Zaprezentowano kandydatów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments