Wydano publikację poświęconą Janowi Mertce – uznawanemu za pierwszego poległego w Powstaniu Wielkopolskim

0

Historia powstańca wielkopolskiego Jana Mertki tematem studenckiej pracy dyplomowej i książki Magdaleny Niedzieli. Wydaną z początkiem marca pozycję firmuje gmina Przygodzice.

 

Nakładem Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego (OTG), przy wsparciu finansowym gminy Przygodzice, wydano publikację poświęconą Janowi Mertce – uznawanemu za pierwszego poległego w Powstaniu Wielkopolskim. Autorką książki jest Magdalena Niedziela, która poświęciła mu własną pracę dyplomową na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Założeniem autorki oprócz przedstawienia losów bohatera, było przede wszystkim zaprezentowanie sposobów upamiętnienia życia i oddziaływania Jana Mertki na środowisko lokalne. Przyznaje ona w swej publikacji, że postawiła sobie zadanie trafnego określenia i usytuowania postaci Jana Mertki w Powstaniu Wielkopolskim, nie licytując się co do tzw. „pierwszej ofiary”.

Pomysł wydania tego opracowania, będącego rzetelną informacją o Janie Mertce, pojawił się przy okazji jubileuszu 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którego to Mertka był główną postacią w Przygodzicach.

– Jako mieszkanka Jankowa Przygodzkiego, miejscowości oddalonej od Przygodzic o cztery kilometry, i była uczennica Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Jankowie Przygodzkim, w której szczególnie silnie pielęgnowana jest pamięć o walczących za wolność dla Wielkopolski, zastanawiam się nad tym, jakie były losy młodego żołnierza, zanim zginął. Szczególnie intryguje mnie też, jakie działania podejmowała społeczność lokalna, by uczcić osobę, która swoim życiem wpisała się w życie regionu, ale także w historię Polski – zastanawia się Magdalena Niedziela.

Magdalena Niedziela (z d. Jarocińska), choć od dzieciństwa jest związana z Ostrowem Wielkopolskim, mieszka w Jankowie Przygodzkim.

W 2014 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest członkiem zarządu i skarbnikiem OTG.
Książka trafi do bibliotek w całej gminie, posłuży także do celów promocyjnych.
ŹRÓDŁOUG Przygodzice, Tomasz Wojtasik
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments