W Lewkowie będzie można dłużej oglądać wystawę porcelany chodzieskiej. Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia 2024 roku.

Autor kolekcji Pan Piotr Marzec zgodził się wydłużyć o miesiąc jej prezentację w Lewkowie, co więcej, w kwietniu czeka nas oprowadzanie kuratorskie z autorem kolekcji – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie. 

W Pałacu Lipskich można podziwiać porcelanę chodzieską w logo KOLMAR – to blisko 350 elementów porcelany i porcelitu z lat 1939- 1945 produkowanych w czasie II wojny w zakładzie przejętym przez niemieckiego okupanta.

To unikatowa wystawa. Nigdy dotąd w Polsce nie była prezentowana porcelana Kolmaru w takiej okazałości – mówi autor wystawy Piotr Marzec. – W okresie 1939 – 1945 produkowane były między innymi fasony wcześniej wykorzystywanych form znanych z Fabryki w Ćmielowie i Chodzieży takie jak 520, 510, 600, Lwów, Gładki, Alice, Spała, Feston, Cieszyn, Empire. Produkowany był również fason, który po wojnie nazwano Poznań. Powstawały w tym okresie wazony, patery i inna galanteria porcelanowa. Ciekawostką są zachowane a produkowane w tym okresie plakietki propagandowe. Jest to wyrób biskwitowy i najprawdopodobniej tworzył dużą kolekcje.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments