żołnierz amerykański
zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Przestępcy korzystają z różnych metod i technik manipulacji aby wyłudzić pieniądze, szczególnie od osób starszych. Tym razem kobieta z powiatu krotoszyńskiego stała się ofiarą oszustwa na tzw. amerykańskiego żołnierza i straciła ponad 200 tys. zł.

W 2018 roku 71-letnia kobieta, mieszkanka powiatu krotoszyńskiego, na jednym z portali społecznościowych zaakceptowała zaproszenie od nieznanego jej wcześniej mężczyzny, który podawał się on za „amerykańskiego żołnierza” pełniącego misję w Iraku. Przez ponad 2 lata pisali do siebie różne wiadomości, gdzie „amerykański żołnierz” opowiadał o sobie, mówił o ich wspólnych planach na przyszłość.

Pewnego dnia wysłał jej wiadomość, że jadąc do niej do Polski został zatrzymany na granicy. Aby został zwolniony musi wpłacić dużą sumę pieniędzy, ale nie ma dostępu do konta, gdyż należało do jego żony. Wdowiec, bo za takiego się podawał, otrzymał pieniądze od krotoszynianki, a pod kolejnymi pretekstami: problem z opuszczeniem aresztu, wydaniem bagażu, kosztami badania i zaświadczenia lekarskie związane z pandemią koronawirusa wyłudzał kolejne kwoty.

Na przejętą sytuacją „żołnierza” kobietę nie działały nawet ostrzeżenia sugerowane przez doradcę klienta w banku.

Łącznie mieszkanka powiatu krotoszyńskiego straciła ponad 200 tys. złotych.

Dlatego też policjanci ostrzegają i apelują, żeby w kontaktach z osobami poznanymi w sieci zachowujmy szczególną ostrożność. Zwłaszcza wtedy, gdy proszą nas o pieniądze.
ŹRÓDŁOkrotoszyn.policja.gov.pl