Kolejni seniorzy padli ofiarą przestępców podających się za funkcjonariuszy CBŚP. Tym razem mieszkająca na terenie Kalisza 83-letnia kobieta i 76-letni mężczyzna przekonani o tym, że ma dojść do przestępstwa na ich szkodę, przekazali oszustom wszystkie oszczędności. Łącznie stracili blisko 60 tys. złotych.

Już kilka razy informowaliśmy o próbach i niestety udanych oszustwach na osobach starszych, gdzie sprawcy podszywają się pod funkcjonariuszy Policji, agentów służb. W maju mieszkaniec Ostrowa został oszukany na kwotę 120 000 zł – Więcej na ten temat>>.

Na terenie Kalisza kilka dni temu oszukana została 83-letnia kobieta i 76-letni mężczyzna, gdzie schemat działania przestępców był podobny. Na numer telefonu stacjonarnego zadzwonił mężczyzna informując, że ma do przekazania przesyłkę, którą należy pokwitować. W związku z tym prosił seniorów o pozostanie w domu.

Jakiś czas później znowu zadzwonił telefon. Tym razem osoba dzwoniąca podała się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Fałszywy funkcjonariusz poinformował, że prowadzi działania przeciwko przestępcom działającym na szkodę osób starszych, a wcześniejszy telefon, był właśnie próbą wyłudzenia pieniędzy seniorów. Kaliszanie usłyszeli zmyśloną historię o policyjnej akcji, w której mogą pomóc w schwytaniu oszustów. W tym celu pieniądze, które mieli w domu miały zostać sfotografowane. Gotówkę mieli przekazać „policjantowi”, który pojawi się w ich domu.

Niestety w obu przypadkach seniorzy dali się oszukać. Łącznie przekazali przestępcom, kwotę blisko 60 tys. złotych.

Dlatego też po raz kolejny przypominamy!!!! POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie dzwonią do ludzi w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty żadnych kwot pieniędzy!!! Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety często dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana.

Policjanci apelują do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Rozmawiajcie z nimi o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by w tego typu sytuacjach kontaktowały się z Wami i pytały o radę. Pamiętajmy również, że przestępcy, aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują znane już metody oszustw i wymyślają wciąż nowe.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję. 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc. Zanim wybierzemy numer 997 czy 112 upewnijmy się, że rozłączyliśmy wcześniejsze połączenie.

Prosimy o udostępnianie tych informacji, aby jak najwięcej osób wiedziało jak działają przestępcy. Może dzięki temu państwa znajomi, czy ktoś z rodziny nie zostanie oszukany i nie stracił oszczędności życia.