Cyberprzestępcy ponownie zaatakowali m.in. mieszkańców Ostrowa, którzy od kilku dni otrzymują wiadomości od swoich znajomych z pytaniem „To ty na Filmie?”, gdzie wraz z wiadomości przesyłany jest dziwny link. Ważne. Nie klikajmy w ten link. To oszustwo.

Niestety treść wiadomość oraz to że otrzymaliśmy go od znajomego, z którym często rozmawiamy czy piszemy spowoduje, że klikniemy w link. Dodatkowo np. wiadomości rozsyłane były dzisiaj około godziny 6.00, gdy zaspani możemy kliknąć w niego. Wiadomość niemal zawsze okraszona jest emotikoną, sugerującą, że rzekomy film jest zabawny lub kompromitujący.

I właśnie na tym żerują przestępcy, a my działamy pod wpływem emocji. Kliknięcie linku i podanie danych na tej stronie kończy się utratą konta na Facebooku, a czasem również pieniędzy. Możemy być również poproszeni o zainstalowanie jakieś aplikacji. Jeśli to zrobimy będzie ona kontrolować Twoje urządzenie. Może wysyłać i odbierać SMS-y, wykradać Twoje kontakty, dane logowania oraz śledzić aktywność.

Takie między innymi wiadomości otrzymaliście wczoraj i dzisiaj od kilku naszych znajomych. Różnią się one adresem strony, na której rzekomo ma być film z naszym udziałem.

Często też przestępcy rozsyłają wiadomości z prośbą o niewielką pożyczkę (20-30zł) i podanie kodu BLIK. Następnie wypłacają dzięki przesłanemu kodowi znaczne większe sumy. W dalszej kolejności przestępcy mogą utorować sobie dostęp do kont bankowych i znajdujących się tam wszystkich pieniędzy. W przypadku próśb o drobną pożyczkę w formie przelewu czy to kodu BLIK zawsze najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z osobą, która prosi o pomoc. Najlepiej do niej zadzwonić, gdyż jeśli napiszemy, możemy pisać z oszustami.

Ochrona przed tego typu działaniami polega głównie, na nie klikaniu w podejrzane linki. Jeśli już to zrobiliśmy, należy zmienić hasło dostępowe do Facebooka. Włączyć też dwuetapową weryfikację logowania, która dodatkowo zabezpieczy przed przejęciem konta.

Zobacz również: To ty na tych zdjęciach tutaj? Dostałeś taką wiadomość? Nie klikaj. To oszustwo
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments