zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

W związku z prowadzonym przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wspólnie z Komendą Wojewódzka Policji w Poznaniu śledztwem dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się porwaniami dla okupu zatrzymano już 10 osób.

W lutym 2021 roku mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego po wyjściu z domu w którym akurat przebywał, został pozbawiony wolności przez trzech mężczyzn, którzy okazali mu emblematy przypominające odznaki policyjne oraz przedmioty przypominające broń.  Następnie siłą wepchnęli go do samochodu i odjechali w nieznanym kierunku. Mężczyzna był związany i został wywieziony do jednego z okolicznych lasów. Tam był bity i zastraszany za pomocą przedmiotu przypominającego pistolet. Grożono mu też śmiercią.

Wszystko po to, by wyjawił gdzie schowane zostały pieniądze należące do innej osoby. Pod wpływem tych tortur przekazał porywaczom potrzebne im informacje. Wtedy został wypuszczony. Napastnicy udali się we wskazane miejsce, skąd dokonali zaboru dużej kwoty pieniędzy, znajdujących się w walizce, tj.  dwóch milionów złotych.

Ranny mężczyzna dotarł przez pola do jednego ze sklepów pod Ostrzeszowem, skąd zadzwonił do rodziny. O wszystkim została powiadomiona również Policja.

Początkowo sprawą zajmowali się policjanci z Ostrzeszowa ale ostatecznie trafiła do kryminalnych z KWP w Poznaniu. Policjanci odnaleźli porzucony samochód, który był wykorzystany do porwania. Cały środek auta był spryskany gaśnicą dla zatarcia śladów.

Policjanci wytypowali grupę osób, która mogła mieć związek z tą sprawą. W styczniu 2022 roku został zatrzymany mieszkaniec Leszna notowany za przestępstwa rozbójnicze i oszustwa. W lutym kryminalni zatrzymali mieszkańca Bydgoszczy. Do kolejnego zatrzymania doszło w marcu. Kolejne zatrzymania to druga polowa 2022 roku. Wtedy policjanci ustalili kolejnych 4 podejrzanych – mieszkańców Bydgoszczy i pow. chojnickiego. Została zabezpieczona również broń.

W marcu 2023r. zatrzymany został natomiast mieszkaniec woj. warmińsko  – mazurskiego, a w sierpniu 2023 roku zatrzymano dwóch mieszkańców Bydgoszczy. Wobec wszystkich podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzani w tej sprawie mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wzięcia zakładnika, czynności rozbójniczych i podżegania do zabójstwa. Sprawa nadal ma charakter rozwojowy ponieważ policjanci mają powody przypuszczać, że nie wszystkie osoby, które brały udział w tym przestępstwie, zostały zatrzymane.

Zobacz również: 19-latek trafił po awanturze do szpitala
ŹRÓDŁOpolicja.gov.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments