Ministerstwo Edukacji Narodowej odmówiło przyznania dotacji dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę prowadzącą od prawie 11 lat telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Zbiórkę na Facebooku „Rząd nie dał na telefon ratujący nasze dzieci, więc zbierzemy sami” założył Szymon Hołownia.

Zbiórkę zorganizowaną przez Szymona Hołownie wsparło ponad 6 tysięcy darczyńców, gdzie zebrano 365 694zł. Celem było 600 000zł, które pozwoliło, by prowadzić telefon przez rok. Link do ZBIÓRKI.

Zbiórkę postanowiła wesprzeć Kulczyk Foundation, która przekaże 1,65 mln zł Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dzięki tym środkom oraz funduszom pochodzących ze zbiórki prowadzonej w internecie przez Szymona Hołownię, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 będzie działać przez całą dobę.

Jak czytamy na stronie Kulczyk Foundation Od 2008 r. najmłodsi znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, mogą bezpłatnie dzwonić pod numer 116 111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Otrzymują tam wsparcie psychologiczne i pomoc. W ciągu 11 lat skorzystało z niej setki tysięcy polskich dzieci. Dzwonią tam w bardzo różnych sprawach – część dotyczy zwykłych problemów dnia codziennego, jednak bardzo często telefonują najmłodsi rozmówcy będący ofiarami przemocy, wykorzystywania, prześladowań, znajdujący się w złym stanie psychicznym, czy planujący podjąć próbę samobójczą.

Specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odebrali jak dotąd ponad 1,2 mln telefonów i odpowiedzieli na ponad 62 tys. anonimowych wiadomości online. Takie wsparcie jest szczególnie istotne w sytuacji, w której potrzebujące dzieci często nie mogą liczyć na możliwość spotkania z psychologiem czy pedagogiem w szkole – 44% placówek w naszym kraju nie zatrudnia takich pracowników. Jednocześnie, co szczególnie niepokojące, Polska przoduje wśród państw europejskich o najwyższej liczbie samobójstw wśród dzieci. Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, jak dotąd policja podjęła prawie 1,6 tys. interwencji w sytuacji zagrożenia życia dzwoniących pod numer 116 111.

Niestety, od prawie 3 lat Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 musi funkcjonować bez wsparcia z budżetu państwa. Sprawia to, że liczbę linii ograniczono z dziesięciu do pięciu, a dzwonić pod ten numer można przez jedynie 14 godzin na dobę (od godz. 12:00 do 2:00 w nocy). Tymczasem pomoc powinna być niesiona o każdej porze dnia i nocy.

– Dzieci muszą być wysłuchane, bo mają coś ważnego do powiedzenia, często widzą to czego my – dorośli, nie widzimy. Mają one odwagę nazywać rzeczy po imieniu, mają w sobie nieskrępowaną wolność – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. – Teraz, dzięki połączeniu nas wszystkich, stanie się tak, że żadne dziecko, które chce być wysłuchane i szuka pomocy poprzez Telefon Zaufania 116 111, nie zostanie samo – podkreśla.

Zachęcamy do dalszego wspierania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – można to uczynić na stronie internetowej www.wspierajtelefon.pl.
ŹRÓDŁOKulczyk Foundation,
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments