Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych złożono już ponad pół miliona wniosków o tzw. rentę wdowią, a tylko w Wielkopolsce wpłynęło ponad 48 tys. wniosków.
Od stycznia można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, czyli łączenie wypłaty renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem, na przykład emeryturą. Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad 519 tys. wniosków, w samej Wielkopolsce jest to ponad 48 tys. 90 procent wszystkich wnioskodawców stanowią kobiety.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. renty wdowiej dopiero od lipca. Jednak nie warto czekać na ostatnią chwilę i już dziś złożyć wniosek o to nowe świadczenie – przekonuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Prawo do renty wdowiej, dla wniosków złożonych do 31 lipca będzie przysługiwać od lipca. Natomiast w przypadku wniosków złożonych od 1 sierpnia, prawo do wypłaty świadczenia będzie obowiązywać od miesiąca złożenia wniosku. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek 15 sierpnia i spełni warunki do renty wdowiej, prawo do wypłaty świadczenia będzie miał dopiero od sierpnia.
Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do dwóch świadczeń: swojego oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Aby mogli oni otrzymać połączone świadczenia, muszą również spełnić następujące warunki:
- mają co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),
- do dnia śmierci małżonka pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
- nie są obecnie w związku małżeńskim.
Dodatkowo renta rodzinna lub własne świadczenie powinno być niższe niż trzykrotność najniższej emerytury, od 1 marca to 5636,73 zł brutto.