Od 1 stycznia 2020 roku, przestaną działać dotychczasowe rachunki podatkowe płatników. Do końca roku wszyscy podatnicy PIT, CIT i VAT powinni wygenerować mikrorachunek. Zobacz, gdzie sprawdzić numer rachunku podatkowego i jak płacić podatki od 1 stycznia 2020 r.

Mikrorachunek podatkowy jest to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za jego pomocą. A zatem wpłaty dokonywane po 1 stycznia 2020 roku, między innymi zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc grudzień czy IV kwartał 2019 roku będą wpłacane po nowemu.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.

Indywidualny rachunek podatkowy służy wyłącznie do wpłat podatku. Innymi słowy to mikrorachunek przeznaczony jedynie do płacenia podatków. Nie będą na niego realizowane np. zwroty nadpłat i podatków – te będą, tak jak dotychczas, trafiały na rachunek bankowy podatnika.  

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników zaliczki na ich podatek będą wpłacać sumarycznie na swój mikrorachunek podatkowy. Nie jest więc potrzebne, aby pracodawca znał indywidualny rachunek podatkowy swojego pracownika.

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z obwieszczeniem ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych. Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Mikrorachunek podatkowy sprawdzisz korzystając z generatora lub otrzymasz go w dowolnym urzędzie skarbowym. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments