Gmina Przygodzice zmodernizowała budynek zabytkowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przygodziczkach, w którym funkcjonuje podstawówka i oddział przedszkolny.

Modyfikacja energetyczna budynku Szkoły Podstawowej w Przygodziczkach zakończyła realizowany w czterech gminach powiatu ostrowskiego projekt termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, którego liderem był przygodzicki samorząd. Zakładał on modernizację pięciu budynków z terenu 4. gmin: Przygodzice, Odolanów, Nowe Skalmierzyce i Ostrów Wlkp.

Roboty w Przygodziczkach trwały cały rok szkolny 2018/2019 i objęły m.in. termoizolację budynku od środka, wymianę drzwi i okien, wymianę kotła grzewczego, jak również wszystkich instalacji i oświetlenia led. W budynku przebudowana została również klatka schodowa i wszystkie pomieszczenia. Do ogrzewania szkoły wykorzystywany jest teraz m.in. system pomp ciepła, a także nowoczesny kocioł gazowy.

Szkoła w Przygodziczkach jest obiektem zabytkowym, dlatego proces ocieplenia budynku został wykonany we wnętrzach.

– Bacznie przyglądaliśmy się pierwszemu wrażeniu uczniów, gdy po wakacjach dzieci wróciły do odnowionej szkoły – mówi jej dyrektor Renata Skorupa. – Gdy nasi uczniowie weszli do budynku, na ich twarzach pojawił się uśmiech i zachwyt. Szkołę odwiedzają także nasi absolwenci, by porównać, co się zmieniło. Oni też są zachwyceni.

– Dla lokalnej społeczności Przygodziczek szkoła odgrywa rolę kulturotwórczą i integracyjną” – mówi sołtys Przygodziczek Roman Sztukowski. – Czujemy się z nią bardzo związani. „Mała ilość uczniów i nauczycieli sprawia, że jesteśmy sobie bliscy.

Zdaniem wójta gminy Krzysztofa Rasiaka, unowocześnienie obiektu powinno znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji budynku, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i instalacji opartych o Odnawialne Źródła Energii korzystnie wpłynąć na środowisko. Włodarz podkreśla jednocześnie, że prace rewitalizacyjne połączono tu z projektem budowlanym, nadając wnętrzom szkoły większą funkcjonalność.

Gmina Przygodzice była liderem projektu pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w powiecie ostrowskim” realizowanego w ramach partnerstwa Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) dla Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej (AKO).

Remont szkoły w Przygodziczkach kosztował 880 tys. zł, a wartość dotacji do tej inwestycji wyniosła ponad 757 tys. zł.
ŹRÓDŁOUG Przygodzice
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments