Podczas prowadzonego szkolenia minersko-pirotechnicznego na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Borów w gminie Opatówek policjanci zabezpieczyli 59 różnego rodzaju niewybuchów z okresu II wojny światowej.

W szkoleniu uczestniczyli policjanci Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Kaliszu i Koninie, a także Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Jarocinie, Krotoszynie, Wrześni, Kępnie, Kole i Ostrzeszowie. Do udziału w szkoleniu zostali zaproszeni również przedstawiciele Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” oraz Cekowskiej Grupy Poszukiwawczej „Leszy”, którzy podzielili się z policjantami swoim doświadczeniem w zakresie tego typu działań oraz stosowanego przez nich sprzętu.

W instruktorów wcielili się funkcjonariusze z Sekcji Minersko-Pirotechnicznej Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji KWP w Poznaniu.

W trakcie szkolenia, na terenie kompleksu leśnego w Borowie policjanci odnaleźli 59 sztuk różnego rodzaju niewybuchów m.in. pociski artyleryjskie, minę przeciwpiechotną, granaty moździerzowe, oraz zapalniki. Wszystkie wydobyte niewypały zostały zabezpieczone przez Minerski Patrol Oczyszczania Terenu z Materiałów Niebezpiecznych Jednostki Wojskowej 1523 z Inowrocławia. Odnalezione niewybuchy trafiły do neutralizacji, podczas której zostaną zdetonowane.

Dlatego też policjanci apelują do wszystkich o rozwagę i ostrożność w przypadku odnalezienia niewypałów. Takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić ani dotykać. Należy też jak najszybciej powiadomić najbliższy posterunek lub komisariat Policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

Zobacz również: Z regionu. Policjanci poszukują świadków
ŹRÓDŁOKMP Kalisz
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments