Fot. Artur Homan

Niezwykłą współpracę z Arturem Homanem – filmowcem, leśnikiem i fotografem – rozpoczyna Muzeum w  Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy.

– Nasz przypałacowy park to bogactwo ptaków i drzew. Szczególnie chcielibyśmy się skupić na ich życiu w ciągu czterech pór roku i pokazać to w pięknej, filmowej wersji. Gdyby jeszcze całość podczytała lektorsko Krystyna Czubówna – byłoby to spełnienie naszych marzeń – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor lewkowskiego muzeum.

Artur Homan kiedyś chciał filmować lwy i żyrafy, jednak, gdy przekonał się jak fascynująca jest nasza przyroda, chęć przybliżenia jej innym całkowicie go pochłonęła. 

Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Zwykle pracuje w ducie ze swą żoną Saturniną. Są autorami znanego, nagradzanego i pięknego filmu pt.  „Rytmów Natury w Dolinie Baryczy” oraz „Krainy 1000 bocianów”. Ostatni film ostrowianina „Stawy Milickie – Kraina Niezwykłości” także pokazała telewizja publiczna.

Przyrodnicze materiały filmowe Homanów są wykorzystywane m.in przez BBC, Animal Planet, Plimsoll Productions, RTVE, Swiss National Radio and Television i inne duże stacje.

– Film nie powstanie od razu, jego premiera jest możliwa z pewnością w drugiej połowie 2025r. roku. Pan Artur jest człowiekiem niezwykle zajętym, przed nim kilka dużych filmów, cieszę się, że znajduje czas, by przyjechać do Lewkowa i pofilmować nasze ptaki czy żaby. Filmik z przygotowania dziupli przez czarnego dzięcioła bije rekordy popularności na naszym FB – dodaje Nowicka.

W 2024r. ukaże się drukowany przewodnik po parku – to efekt prac innego przyrodnika, z którym Muzeum w Lewkowie także współpracuje. Paweł T. Dolata, bo o nim mowa, od roku organizuje comiesięczne spacery przyrodnicze po parku. Ich efektem będzie przewodnik kieszonkowy z mapą i fotografiami.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments