Stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza w Ostrowie

4

W ramach portalu Twój Ostrów prezentujemy mapę na której można śledzić na bieżąco poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce lub wybranej przez nas lokalizacji.

Wybraliśmy mapę z serwisu AIRLY.EU w ramach której mamy możliwość sprawdzenia jakości i poziomu zanieczyszczeń w Ostrowie Wielkopolskim w różnych lokalizacjach na terenie miasta.

Sprawdź czy warto dzisiaj wyjść na spacer lub trenować na świeżym powietrzu.

Poprzez zaznaczenie konkretnego czujnika otrzymamy informacje o stanie jakości powietrza w konkretnej lokalizacji, zalecenie co do przebywania na powietrzu, temperaturze powietrza, wilgotności oraz ciśnieniu. Mamy również wgląd w dane historyczne oraz prognozę zanieczyszczeń.

Stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza nie tylko w Ostrowie Wielkopolskim coraz bardziej interesuje Polaków, a o poziomie smogu wielu z nas rozmawia prawie codziennie.

Co to jest smog i jakie niesie zagrożenie?

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym powstałym w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki, tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Te ostatnie to organiczne związki chemiczne, których główne źródła stanowią węgiel oraz ropa naftowa i jej pochodne. Uwalniają się również w dymie tytoniowym i podczas spalania drewna.

Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog może powodować zwiększenie zapadalności na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Zwiększa też prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. Jak stwierdzono, 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza.
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Na 60 Pułku Piechoty dramat , często nie można okna otworzyć .

Po co miernik skoro z balkonu widać…

W tym mirniku to zimą dopiero braknie skali i tu jest problem bo nie będziesz wiedział na którego sąsiada nakablowac

Mam miernik zanieczyszczenia powietrza.Zimą gdy palą się kopciuchy brakuje skali na urządzeniu:(